… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Země EU se rozhodly uvalit ropné embargo na Sýrii. Jeho cílem je odříznout prezidenta Bašára Assada od zdrojů a urychlit tak jeho pád. Členské státy o sankcích hlasují během dneška a jejich praktické spuštění se očekává v řádu několika dní.

Politický a bezpečnostní výbor EU pověřil v pátek Evropskou službu vnější akce (ESVA) vypracováním sankčního návrhu vůči Sýrii. Týká se především exportu ropy, kde unie odebírá přes 95 procent a dotuje tak téměř třetinu syrského státního rozpočtu. Opatření má podporu Francie, Británie, Nizozemí a Německa. První tři státy vlastní společnosti Total, Gulfsands Petroleum a Shell, které syrskou ropu dosud dovážely. Ačkoli Itálie, Řecko a Kypr vyjádřily obavy z dopadů embarga na civilisty, námitky nevznesly.

Rozhodnutí o společných sankcích přišlo poté, co syrská vláda navzdory mezinárodním výzvám zaútočila dělovými čluny na město Latakia. Zpráva Organizace spojených národů (OSN) zaznamenává podobné masové vraždy už pět měsíců. „Násilné zákroky proti pokojným demonstrantům a zintenzívnění bezohledného použití síly dokazují ztrátu legitimity syrského režimu a naléhavost odstoupení Bašára Assada,“ uvedla ve svém prohlášení Catherine Ashtonová, vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Hlavním motivem embarga je urychlit změnu syrského režimu. „Vstupujeme do fáze, kde jsou politické cíle důležitější, než zájmy ropných společností,“ řekl diplomatický zdroj portálu EU Observer. Právní návrh počítá s rozšířením sankcí na syrské bankovní domy, telekomunikační firmy i asistenci Evropské centrální banky. Zatímco dosavadní omezení postihlo pouze organizátory represí, nové sankce se mají vztahovat na všechny, kdo z činnosti Assadova režimu jakkoli těží. Samozřejmostí je zákaz udělování víz a zmrazení finančních aktiv v bankách unie.


Přetištěno s laskavým souhlasem webu Euroskop.cz.

Původně publikováno pod názvem Ropné sankce proti Sýrii jsou hotová věc.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv