… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Süddeutsche ZeitungTurecko před několika měsíci zastavilo a zadrželo íránskou dodávku zbraní do Sýrie, kde má sklady zbraní libanonský Hizballáh (Alláhova strana). Zpráva v mnichovských novinách Süddeutsche Zeitung cituje „západní diplomaty“, podle nichž turečtí vojáci zabavili nákladní auto plné zbraní na hranici Turecka a Sýrie.

K incidentu mělo dojít 30. dubna 2011. Turečtí vojáci zastavili podezřelý nákladní automobil na hraničním přechodu Kilis a zjistili, že veze „značné množství“ zbraní, uvádí článek. Zbraně se do Turecka mohly dostat lodí a měly být převezeny do Sýrie, kde jak známo má velká skladiště zbraní Hizballáh. Zbraně by pak byly převezeny teroristům Hizballáhu do Libanonu.

Verstoß gegen UN-Sanktionen: Türkei stoppt Waffenlieferung aus Iran  – článek na webu Süddeutsche Zeitung (německy)

Podle dnešní zprávy Turecko významně posílilo bezpečnostní opatření u syrské hranice s ohledem na nedávné pašerácké incidenty a příliv syrských uprchlíků, prchajících před terorem, kterým prezident Bašár al-Assad (Bashar al-Assad) potlačuje protivládní demonstrace. „Kvůli zvýšené bezpečnosti je nyní narozdíl od března nebo dubna jen malá šance, že se přes hranice dostane jakákoliv (nelegální) dodávka,“ uvádí zpráva.

Jedná se letos o druhý případ, kdy se Hizballáh pokusil propašovat zbraně z Íránu přes Turecko. 30. března Turecko podalo stížnost u Rady bezpečnosti OSN proti íránským zbraním, které byly odhaleny v dopravní letounu, který přistál v Turecku. Letoun směřoval do Sýrie a vezl velké množství „automobilových dílů“, z nichž se vyklubalo okolo 1.800 min, 60 samopalů AK-47 (Kalašnikov) a 14 kulometů. K zabavení těchto zbraní došlo jen několik dní poté, kdy Izraelci překazili dodávku íránských zbraní do Sýrie na lodi Victoria.

Podle dnešní zprávy Turecko významně posílilo bezpečnostní opatření u syrské hranice s ohledem na nedávné pašerácké incidenty a příliv syrských uprchlíků, prchajících před terorem, kterým prezident Bašár al-Assad (Bashar al-Assad) potlačuje protivládní demonstrace. „Kvůli zvýšené bezpečnosti je nyní na rozdíl od března nebo dubna jen malá šance, že se přes hranice dostane jakákoliv (nelegální) dodávka,“ uvádí zpráva.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv