… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šimon Peres

prezident Izraele Šimon Peres

V tomto týdnu oslavil Šimon Peres své 88. narozeniny (nar. 2.8.1923) a vlastně se o jeho životním jubileu nehovořilo a ani se nijak neslavilo, což může souviset i s tím, že Peres je stále v prvním roce smutku, po smrti své ženy Sonji v lednu tohoto roku. Během prvního roku po smrti člena rodiny se nekonají oslavy.

V tomto pro celý Izrael složitém týdnu se Šimon Peres musel postavit k mnoha situacím, které by i pro mladšího politika nebyly jednoduché.

Především se rozhodl přijmout zástupce rozzlobené mládeže, kteří požadovali, aby za nimi přišel Benjamin Netanjahu do stanu (zakoupeného za peníze New Israeli Fund), což byl požadavek samozřejmě nepřijatelný. A tak Šimon Peres pozval „rozzlobenou mládež“ k sobě do rezidence prezidenta, kde jim patrně pomohl formulovat jejich požadavky a hlavně se mu podařilo je alespoň na chvíli umravnit a uklidnit a připomenout jim, že není možné požadovat ekonomické změny teď a hned. Je to druh setkání, která má Peres rád, setkat se s mladými inteligentními lidmi a pomáhat jim utvářet názory. Navíc je jako jeden z mála současných politiků pro tuto skupinu přijatelný.

Peres také uskutečnil kondolenční návštěvu v domě zavražděného rabína Elazara Abuhatzeiry, který se stal obětí jednoho nespokojeného příznivce. Peres vyzdvihl zásluhy rodiny Abuchatzeira jako učenců a duchovních vůdců, především potomků přistěhovalců z Maroka a severní Afriky. Zdůraznil také, že je třeba mít stále před očima příkaz z Desatera – Nezabiješ.

Jednoho setkání zůstal ale Peres ušetřen. Podle sděleni z okolí Mahmúda Abbáse bylo plánované setkání mezi ním a Peresem na poslední chvíli zrušeno. Jako důvod bylo uvedeno, že předseda vlády Netanjahu nedal Peresovi k dispozici žádné informace anebo přísliby, které by byly dostatečným důvodem pro takové setkání na nejvyšší úrovni. Předchozí schůzky s palestinským vyjednavačem Saíbem Irikátem byly podle Perese koordinovány s Netanjahuem. Naopak Abbásův mluvčí Nabil Abu Rudeineh veškeré informace v tomto smyslu prohlásil za neopodstatněné.

Snad nejdůležitější událostí tohoto týdne bylo příjetí pověřovacích listin nového velvyslance USA v Izraeli Daniela Shapiry, poradce prezidenta Obamy a odborníka na Střední východ, který hovoří hebrejsky i arabsky, studoval na Brandeisově univerzitě a rok také na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde se seznámil nejen s židovskou ale i arabskou kulturou a historií. Židovský směr, z kterého Shapiro vyšel, je konzervativní, což je pro tuto malou izraelskou a převážně anglosaskou komunitu jistě velmi zajímavé. Na slavnostní recepci pořádané na jeho počest zdůraznil silné spojení mezi USA a Izraelem, které vychází ze společných kulturních tradic a hodnot.

Nezbývá než obdivovat Šimona Perese, který je stále symbolem historie izraelské politiky od založení státu až do současnosti. V napjatých situacích pomáhá Peres jako kouzelný dědeček překlenout napětí. Otázka je, nakolik je tato jeho schopnost a kouzlo osobnosti skutečným řešením pro nekončící problémy Středního východu a nakolik je současný Střední východ vzdálen Peresově vizi, kterou formuloval v knize Nový Střední východ v roce 1993.

Jedna reakce na Těžký týden prezidenta Perese

  • drleos napsal:

    Primlouvam se za clanek, ktery by priblizil ctenarum prezidentovu vizi o ME, jak ji formuloval ve sve knize Novy Stredni vychod v roce 1993. Tento slozity region je obtizne pochopit i zevnitr, natoz z dalky a prezidentuv zasveceny pohled by mohl mnohe nespravne nazory poopravit.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv