… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

generál Işık Koşaner

generál Işık Koşaner

V pátek na své funkce rezignovali 4 nejvyšší důstojníci turecké armády. Náčelník generálního štábu generál Işık Koşaner odstoupil po několika schůzkách s předsedou vlády Recepem Tayyipem Erdoganem, k nimž došlo v posledních dnech. Rezignovali také velitelé pozemních sil, námořnictva a letectva – generál Erdal Ceylanoğlu, admirál Eşref Uğur Yiğit a generál Hasan Aksay. K odstoupením došlo před dnešní schůzkou Nejvyššího vojenské rady (YAŞ), kde by se mělo rozhodovat o povýšení vysokých důstojníků.

Jedná se o protest proti věznění mnoha generálů, obviněných z údajného plánování státního převratu, a pokračujícímu zatýkání vojáků.

Generál Koşaner odstoupil jen několik hodin poté, kdy bylo zatčeno a obviněno z účasti na Operaci Kladivo 22 důstojníků, kteří měli být v srpnu povýšeni. Zatčení tomuto povýšení brání. Naprosto stejně – krátce před zasedáním YAŞ, kde se mělo rozhodnout o jejich povýšení – přitom došlo k zatčení desítek důstojníků již loni.

Koşanera s podáním demise následovali velitelé pozemních sil, letectva a námořnictva. Generál Koşaner byl do funkce jmenován na tříleté období loni, zbývajícím velitelům končilo funkční období příští měsíc.

AFP připomíná, že v současnosti je v Turecku kvůli údajnému protivládnímu spiknutí vězněno 250 důstojníků, včetně 42 generálů. Kvůli účasti na přípravě „Operace Kladivo“ (turecky Balyoz, angl. Sledgehammer) v roce 2003 má příští měsíc před soudem stanout 28 vojáků. Hrozí jim 15 až 20 let vězení.

V důsledku vyšetřování se ve vězení ocitla přibližně desetina generálů turecké armády a řada dalších vysokých důstojníků. Část uvězněných důstojníků je již ve výslužbě. U těch z nich, kteří jsou ještě ve službě, se navzdory jejich uvěznění snaží vysocí armádní důstojníci docílit jejich povýšení. Vláda naopak trvá na tom, že skupina musí být donucena z armády odejít.

Reakce na odstoupení vojenského velení

generál Necdet Özel

generál Necdet Özel

Erdoganova islámská Strana Spravedlnosti a rozvoje (AKP) rezignaci vojenského velení dosud nekomentovala, nicméně AFP uvedla, že v pátek večer prezident Abdulláh Gul přijal Erdogana a velitele vojenské policie generála Necdeta Özela, který byl následně jmenován úřadujícím náčelníkem generálního štábu, což vede ke spekulaci, že by se mohl stát novým náčelníkem štábu.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Mark Toner v pátek uvedl, že Spojené státy mají v Turecko plnou důvěru. „Máme důvěru v sílu tureckých institucí, jak demokratických, tak vojenských. Je to vnitřní záležitost,“ sdělil novinářům.

Turecký prezident Gul v sobotu popřel, že by země čelila v souvislosti s demisí armádního velení krizi, nicméně připustil, že se jedná o „mimořádnou“ situaci.

Odchod generálů dává premiéru Erdoganovi možnost rozšířit svůj vliv nad kdysi dominantní armádou, která je druhou největší z armád NATO, hned po armádě USA.

Napjaté vztahy s Izraelem

Napětí ve vztazích mezi Tureckem a Izraelem trvalo i v posledním týdnu, kdy Erdogan údajně zvažoval snížení úrovně diplomatických vztahů s Izraelem.

Turecké noviny Hurriyet minulé pondělí informovaly, že Erdoganům „plán B“ zahrnuje snížení počtu tureckých diplomatických pracovníků v Izraeli, pokud Izrael i nadále bude odmítat omluvit se za incident na lodi Mavi Marmara, při němž izraelští vojáci v létě 2010 zastřelili 9 tureckých aktivistů, kteří je napadli, když se snažili provést inspekci lodi, plující do teroristy Hamasu ovládaného Pásma Gazy.

Izraelští představitelé jsou nadále rozděleni v názoru, zda by se Izrael měl omluvit. Ministr obrany Ehud Barak ve čtvrtek řekl, že Izrael „je ochoten zvážit omluvu“ za problémy, k nimž během obsazení lodi došlo. V rozhovoru s novináři po setkání se svým americkým protějškem Leonem Panettou Barak uvedl, že dává přednost „dohodě“ s Tureckem před čekání na zveřejnění zprávy OSN, o níž předpokládá, že bude „pro Izrael problematická.“

Vztahy mezi Tureckem a Izraelem se začaly zhoršovat již dříve, a to kvůli změně zahraničněpolitické orientace turecké vlády, která začala cíleně ochlazovat vztahy s Izraele a zlepšovat vztahy s arabskými a islámskými státy regionu, včetně hlavních nepřátel Izraele Sýrie a Íránu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv