… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

turecký premiér Erdogan a íránský prezident Ahmadinežád

turecký premiér Erdogan a íránský prezident Ahmadinežád

Předseda turecké vlády a předseda islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Recep Tayyip Erdoğan včera reagoval na odmítnutí předsedy izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) omluvit se Turecku za incident s lodí Mavi Marmara.

Turek prohlásil: „Odmítnutí našeho rozhodnutí je nepřijatelné. Dokud se Izrael neomluví, nezaplatí kompenzace a bude pokračovat v embargu vůči palestinskému lidu, nedojde k žádnému zlepšení vztahů mezi Tureckem a Izraelem.“

Krátce předtím bylo oznámeno, že Netanjahu odmítl žádost ministryně zahraničí USA Hillary Clinton a neomluví se Turecku za protiteroristickou operaci Izraelských obranných sil, které v sebeobraně loni zastřelili 9 Turků, kteří izraelské námořní komando napadli, když se snažilo zabránit proplutí lodě bez kontroly do teroristy Hamasu ovládané Gazy.

Zatímco ve prospěch jisté formy omluvy se v izraelské vládě vyslovil ministr obrany Ehud Barak (Acmaut), ostře proti jsou ministři Likudu Benny Begin a Moše Jaalon (Moshe Ya’alon), ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai, ŠAS) i ministr zahraničí Avigdor Lieberman (Jisrael Bejtejnu), kteří zastávají názor, že Izrael se nemá za co omlouvat. Podle některých zpráv dokonce ministr zahraničí pohrozil, že odstoupí, pokud by se Izrael Turecku omluvil.

Vláda USA se snaží vztahy mezi Jeruzalémem a Ankarou zlepšit.

Příští týden by zprávu o incidentu měla zveřejnit vyšetřovací komise OSN, vedená Geoffreym Palmerem. Očekává se, že vinu nalezne na obou stranách. Turecko by mohlo být viněno z vyvolání konfrontace, zatímco Izrael z nepřiměřené reakce.

Z vyjádření tureckého premiéra je nicméně zřejmé, že o zlepšení vztahů s Izraelem ve skutečnosti nestojí, protože k podmínkám omluvy a finanční kompenzace rodinám mrtvých provokatérů přidal ještě podmínku ukončení blokády Pásma Gazy. Tuto blokádu Izrael provádí, aby zabránil přílivu zbraní, střeliva a výbušnin pro tamní vládnoucí islámské teroristické Hnutí islámského odporu. Zrušení dovozního embarga, spojeného s možností dovozu civilního zboží po řádné kontrole, je proto vyloučené.

Je proto zjevné, že Turecko tuto podmínku přidává pro jistotu, aby zabránilo normalizaci vztahů s Izraelem i v případě, že by snad byl Izrael ochoten se omlouvat a platit. Důvodem je pravděpodobně snaha Turecka ještě posílit své postavení v muslimském světě, čemuž konfrontace s Izraelem napomáhá a naopak usmíření by uškodilo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv