… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mapa s návrhem jedné z variant dvoustátního řešení

mapa s návrhem jedné z variant dvoustátního řešení

Konzulát USA v Jeruzalémě popřel šířící se zprávy, že přímo sdělil Palestinské správě, že pokud bude v OSN usilovat o uznání nezávislosti, dojde ke zmenšení americké pomoci.

Zástupce mluvčího konzulátu včera webu Arutz Sheva potvrdil dementování těchto zpráv. Arlissa Reynolds uvedla, že sdělení generálního konzula Daniela Rubinsteina hlavnímu vyjednavači Palestinské správy Saíbu Irkátovi „nebyly přesným zobrazením postoje USA.“

Zahraniční tiskové agentury v pátek informovaly, že Rubinstein prohlásil: „Pokud Palestinská správa bude trvat na tom, že půjde do Rady bezpečnosti, USA použijí veto. Pokud se Palestinská správa pokusí posílit svoje postavení v OSN prostřednictvím Valného shromáždění, Kongres USA vůči ní přijde odvetná opatření, včetně snížení americké pomoci.“

Reynolds potvrdila nesouhlas USA se strategií Palestinské správy, když betlémské tiskové agentuře Maan sdělila: „Jsme i nadále proti iniciativám Palestinců v OSN. Seriozní a věcná jednání mezi stranami nelze ničím nahradit a na ta se i nadále zaměřujeme.“

Irikát údajně měl Rubinsteinovi sdělit: „Správným rozhodnutím je podporovat členství Palestiny v OSN.“

K zastavení americké pomoci Palestinské správě v případě, že bude nadále pokračovat ve své strategii – která již zřejmě dávno prošla okamžikem, kdy od ní není návratu – vyzvalo velké množství členů Kongresu USA jak ze Senátu, tak ze Sněmovny reprezentantů.

Před odjezdem na další tiskovou konferenci, tentokrát s vysokou komisařskou pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashton, předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) uvedl, že úsilí v OSN by mohl ukončit jen v případě, že Izrael zastaví veškerou výstavbu pro Židy v Judeji, Samaří a ve velkých částech Jeruzaléma, na které Palestinská správa vznáší nárok.

Znovu také potvrdil záporný postoj k uznání Izraele jako „židovského státu“, což je politika, která podle izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana ukazuje Abbásův skutečný cíl – vytvořit „stát bez Židů v Judeji a Samaří a nepřátelský převrat uvnitř Státu Izrael. Je to také důvod, proč Abbás a jeho kolegové nemají zájem o jednání s Izraelem a dávají přednost jednostranným krokům.“

Ashton dala najevo nesouhlas se strategií Palestinské správy, čímž si tato strategie vysloužila v tuto chvíli odpor celého západního světa. „Skutečné příčiny izraelsko-palestinského konfliktu mohou být řešeny je prostřednictvím jednání a ne násilí,“ uvedla Ashton tento víkend.

Catherine Ashton navštívila včera předsedu izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) ve snaze vytvořit podmínky pro to, co Abbás nazývá jednáními, co ale ve skutečnosti znamená, že by Izrael přijal veškeré podmínky arabského světa pro přeměnu Palestinské autonomie na nezávislý stát.

Abbás zopakoval, že mezi jeho požadavky patří také to, že Izrael budou souhlasit s přistěhováním milionů zahraničních Arabů, jejichž předci koncem 40. let minulého století během Války o nezávislost opustili území západně od řeky Jordán a jimž jejich hostitelské arabské země odmítají udělit občanství.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku US Denies Threat to Cut Off Aid to Palestinian Authority.

Jedna reakce na USA popřely, že Palestinské správě hrozí omezením pomoci kvůli snaze vyhlásit Palestinský stát

  • colo-colo napsal:

    Neumím si dost dobře představit, že by Izrael za současných podmínek přistoupil na návrat k hranicícm z roku 1967. Vždyť to by přece popřeli vše, o co se snažili již od okamžiku, kdy se rozhodlo, že vznikne židovský stát. Potřebovali by vizionáře formátu Ben Guriona, aby jim ukázal, kudy dál. Jen mám obavu, že cestou jednostranných ústupků to asi moc nepůjde. Opuštění Gazy (což bylo s ohledem na geografickou polohu asi rozumné), je jen malou ukázkou toho, cy by asi následovalo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv