… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Madžíd Džamáli-Faši

Madžíd Džamáli-Faši

V úterý začal v Teheránu monstrproces s Íráncem, který byl podle obžaloby vycvičen Mosadem, aby zabil jednoho z „předních jaderných fyziků“ Islámské republiky.

Madžíd Džamáli-Faši (Majid Jamali-Fashi), kterému podle vzhledu může být okolo 25 let, se u soudu přiznal k vraždě Masúda Alí-Mohamadiho (Massoud Ali-Mohammadi), k níž došlo 12. ledna 2010 a byla první z několika útoků na íránské jaderné vědce, za které činí Írán odpovědnými zahraniční agenty, uvedla státní televize.

Íránská televize odvysílala předtočené rozhovory s Džamálím-Fašim, v nichž uvedl, že odcestoval do Turecka hledat práci a zapojil se do íránské exilové komunity v Istanbulu, která jej seznámila s Mosadem.

Fyzik elementárních částic Alí-Mohamadi zahynul, když cestou do práce před jeho domem vybuchl motocykl s náloží.

Dva podobné ranní útoky v listopadu zabili jaderného fyzika Madžída Šahríjariho (Majid Shahriyari)a zranili dalšího jaderného fyzika Ferejdúna Abbásígo-Daváního (Fereydoun Abbasi-Davani), který se následně stal ředitel íránského jaderného programu.

Írán z odpovědnosti za útoky okamžitě obvinil Izrael a USA s tím, že cílem je zmařit jeho jaderný program. USA a jejich spojenci mají za to, že íránský jaderný program má vojenské cíle.

Íránský ministr zpravodajských služeb Heidar Moslehi ve státní televizi uvedl, že vyšetřování je ranou Izraeli. Ten nevylučuje ani vojenskou akci, aby Íránu bylo znemožněno získat jadernou zbraň.

„Podařilo se nám proniknout do zpravodajského systému Mosadu, což nám přineslo velmi dobré výsledky,“ uvedl ministr o izraelské zahraniční zpravodajské službě.

„Brzo budeme moci veřejnosti přinést dobré zprávy ohledně velkého množství (íránských) špionů Mosadu, kteří byli odhaleni,“ dodal.

Teheránský hlavní vyšetřovatel novinářům počátkem tohoto týdne sdělil, že Džamálí- Faši byl vycvičen a placen Izraelem.

„Obžalovaný odjel do Izraele, aby získal od Mosadu výcvik a za 120.000 dolarů souhlasil se zavražděním Dr. Alího-Mohamadiho,“ sdělil novinám Teheran Times Abbás Džafari Dolatabadi (Abbas Jafari Dolatabadi).

Mnozí ale íránskou verzi události zpochybňují a proces označují za propagandistickou akci vlády.

Západní analytici uvádějí, že 50letý profesor Teheránské univerzity měl jen malou, pokud vůbec nějakou roli v citlivém íránském jaderném programu.

Mluvčí íránské Agentury pro atomovou energii potvrdil, že Alí-Mohamadi se na aktivitách organizace nepodílel.

Protože jeho status „předního jaderného vědce“ s klíčovým významem pro íránský jaderný program neodpovídá skutečnosti, je nejasné, k čemu by Izraeli jeho smrt byla.

Íránské opoziční weby naopak tvrdí, že Alí-Mohamadi byl otevřeným stoupencem umírněného opozičního kandidáta Mirhossejna Músávího (Mirhossein Mousavi), který se v roce 2009 účastnil prezidentských voleb a následně zpochybnil jejich platnost, z čehož vyplývá, že na smrti vědce mohl mít zájem samotný íránský režim.

Džamálí-Faši byl obžalován z „nepřátelství k B*hu“, spolupráce s Izraelem a držení drog a čelí hrozbě trestu smrti, informovala agentura Fars.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Iranian Show Trial of ‚Mossad Spy‘ Underway.

5 reakcí na V Íránu probíhá monstrproces se „špiónem Mosadu“

 • Emet napsal:

  Savetskaja skola (Советская школа) Ty drogy k tomu nemaji chybu. Spojuji cloveka se zlem a jen „zly“ clovek spolupracuje se „zlym“ clovekem. Za komancu zname zpusoby. Co k tomu dodat ? Snad jen to, ze Iranci potrebuji ceskeho Pepu Nose, ktery by jim zazpival pisnicku – Ja sem agent si aj ej (nebo mosad). Vypada to tak, ze sveho fyzika Iranci zlikvidovali sami a pouzili k tomu hlupaka z vlastnich rad.

 • Emet napsal:

  Trochu upresnim :

  Savetskaja skola (Советская школа) Ty drogy k tomu nemaji chybu. Spojuji cloveka se zlem a jen „zly“ clovek spolupracuje se „zlym“ rezimem (sioniste). Za komancu zname zpusoby. Co k tomu dodat ? Snad jen to, ze Iranci potrebuji ceskeho Pepu Nose, ktery by jim zazpival pisnicku – Ja sem agent si aj ej (nebo mosad). Vypada to tak, ze sveho fyzika Iranci zlikvidovali sami a pouzili k tomu hlupaka z vlastnich rad.

 • Fanuel napsal:

  Agent se přiznal ??? Horáková se přiznala taky !!! A dostala provaz !! Agenturní síť je klubko o kterém se ví že je, ale kdo ho motá se už nemůže ,,vědět“. Rozuměj….. ,,hra je hra“….. a příběhů o šťastném konci je velmi málo….. :))

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv