… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ganc s členy komise

Ganc s členy komise

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Beny Ganc (Benny Gantz), schválil doporučení komise, aby se vojenská vzpomínková modlitba Jizkor (Yizkor) vrátila k verzi, užívané před rokem 1967.

Komise byla jmenována poté, kdy vypukla veřejná debata o údajné změně v Jizkor – z verze, která začínala „Ať národ Izraele vzpomíná své syny a dcery“ na „Ať B*h vzpomíná Své syny a dcery.“

Petici za návrat k „sekulární verzi“ modlitby podepsalo více než 66.000 lidí – tedy takřka 1 ze 100 Izraelců.

Gancův úřad požadavek původně odmítl s tím, že změnu provedl bývalý armádní vrchní rabín Šlomo Goren (Shlomo Goren) a stala se oficiální bezprostředně po Šestidenní válce.

Původní verzi napsal v roce 1920 po událostech v Tel Chaj (Tel Chai) sionistický socialistický předák Berl Katznelson. Byla podle vzoru židovské modlitby Jizkor, ale svojí podstatou nebyla náboženská.

Komisi jmenované Gance předseda brigádní generál profesor Jišaj Bar (Yishai Bar) a jejími členy byl vrchní vojenský rabín brigádní generál Rafi Perec (Rafi Peretz) a další dva vysocí důstojníci, kteří velí vzdělávacím jednotkám a úřadu pro oběti. Tým konzultoval s rabíny, organizací vojenských vdov a sirotků a „učenci.“

Brigádní generál Bar uvedl, že znění, které komise doporučila pro vzpomínkové obřady obsahuje náboženské prvky – Kadiš, El Male‘ Rachamim a kapitolu ze žalmů – ale také „respektuje sekulární vzpomínkovou kulturu.“

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‚G-d‘ Taken Out of Military Prayer.

2 reakce na Z vojenské vzpomínkové modlitby byl vyjmut B*h

 • Tomáš Kolský napsal:

  To je srandovní, komise rozhodla, že se od nynějška má izraelský národ modlit sám k sobě. Je to přesně takový druh usnesení, které se nemá splnit ani kdyby ho odhlasoval Sanhedrin. Copak si aspoň ta komise pamatuje všechny izraelské padlé vojáky, od válek Mojžíšových až dodnes?

  Tahle prosba prostě nemůže být vyslyšena: Jak si má izraelský národ pamatovat všechny své padlé vojáky? Po tisících letech zákonitě existují takoví vojáci, které si žádný člověk nepamatuje.

 • gugi napsal:

  Odpusťte laickému vykladači jeho prostořekost. 😉

  Paměť B“H je nepředstavitelně kolosální. Proto Mu je nepochybně zbytečné připomínat památku synů a dcer Izraele, národa, který nikdy neztratil ze zřetele a který má neustále „v merku“. Už jen z důvodu „tchiat hametim“ ho má neustále ve své operativní evidenci. To lidem, nikoliv Jemu, je třeba čas od času připomínat zásluhy izraelských hrdinů a hrdinek.
  Je jisté, že už žádná z lidských bytostí nezná jmenovitý seznam padlých např. v povstání Bar Kochba apod. Ostatně dikce: „…ať národ Izraele vzpomíná své syny a dcery“ nutně
  netlačí Izraelce do povinnosti pamatovat si VŠECHNY padlé v historii Izraele, nýbrž jen apeluje na dobrovolnou pietu v rámci rozsahu paměti toho kterého survivora či vysloužilého vojáka/vojačky. Text nestipuluje direktivně obrat „musíš si připomínat“, nýbrž jen fakultativní apel na relativizující, chatrnou a slábnoucí paměť těch, kteří přežili. 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv