… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

íránský prezident Ahmadinežád a syrský prezident Assad

íránský prezident Ahmadinežád a syrský prezident Assad

Podle zpráv ze Sýrie je syrský ministr obrany Alí Habíb Mahmúd (علي حبيب محمود) mrtev. Smrt byla oznámena méně než 24 hodin poté, co byl ministr obrany odvolán z funkce. Podle syrské opozice ministra obrany zabil prezident Bašár Assad (Bashar Assad).

Oficiální syrský tisk informoval, že Habíb zemřel v důsledku nemoci, nicméně opoziční weby tvrdí, že byl popraven. Aš-Šark al-Ausát (A-Sharq al-Awsat, الشرق الاوسط) dnes ráno uvedl, že Habíb se stavěl proti smrtící vojenské operaci proti rebelům ve městě Hamá, při níž již zahynuly stovky civilistů.

مصادر دبلوماسية غربية لـ«الشرق الأوسط»: حبيب كان معارضا لاقتحام حماه – článek Aš-Šark al-Ausát (arabsky)

President al-Assad Issues Decree Naming Gen. Dawood Rajiha Defense Minister – článek syrské tiskové agentury SANA o jmenování nového ministra obrany (anglicky)

Syrský vládce Assad včera odpoledne oznámil, že namísto Habíba jmenoval ministrem obrany náčelníka generálního štábu Daúda Radžhá (Daud Rajha). Assad uvedl, že jmenování je součástí reformních kroků a Habíb trpí vážnou nemocí a jeho stav se zhoršuje.

Opoziční weby nicméně informují, že Habíb byl nalezen mrtev ve svém bytě, kde jej zabili Assadovi muži. Osobou přímo zodpovědnou za smrt má být prezidentův bratr Mahír Assad (Maher Assad).

Podle A-Šark al-Ausát se Habíb zdráhal poslat syrskou armádu do města Hamá, protože měl „odlišný názor“ než syrské vedení na to, jak by krize měla být řešena. Habíb tvrdil, že použití armády proti syrským civilistům vede k dezercím vojáků.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Assad Executed Syrian Defense Minister.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2011
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv