… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

bezpečnostní síly Palestinské správy

bezpečnostní síly Palestinské správy

Ekonomický růst Palestinské autonomie je podporován dotacemi a zprávy Světové banky varují, že vyschnutí finančních pramenů může vyvolat „akutní fiskální krizi.“

Poslední zpráva, která je v rozporu s předchozími zářivými závěry, jak se Palestinská správa může stát stabilní zemí, varuje před ekonomickým zpomalením v autonomii, a to zejména kvůli neochotě dárcovských zemí dostát jejich slibům dát Ramalláhu více než miliardu dolarů.

Světová banka také jako příčinu finančních problému palestinskoarabské autonomie zmiňuje izraelská bezpečnostní kontrolní stanoviště, ale narozdíl od předchozích zpráv jsou bezpečnostní opatření zmiňována je jako sekundární problém.

Zahraniční dárci, zejména Evropská unie, poskytly Arabům stovky milionů dolarů, aby mohli převzít správu území, která byla až do poloviny 90. let pod plnou izraelskou kontrolou. Tisíce Arabů v Judeji a Samaří dostali nová vozidla, aby mohli lépe po územích cestovat a často se vyhýbat izraelským bezpečnostním kontrolním stanovištím, která brání jak v pašování vajec, drůbeže a zeleniny, tak i pronikání teroristů do Izraele.

Světová banka uvádí, že arabské země v první polovině tohoto roku darovaly Palestinské správě jen třetinu toho, co v roce 2010, a jen o něco málo více než 15 % z 62 milionů dolarů, které darovaly v roce 2009.

Světová banka nezmiňuje novou finanční krizi, která postihla Evropu a bankrotem ohrožuje Řecko a další země.

Pomalý růst a možnost recese v Evropě může dále omezit schopnost Evropské unie financovat Palestinskou správu, která je na pomoci závislá při vyplácení platů početně naddimenzovaných veřejných zaměstnanců.

Finanční krize by podle Světové banky mohla podkopat „příslib… kroků k budování institucí.“

„Aby se Palestinské správě podařilo udržet reformní úsilí a úspěchy při budování institucí je v konečném důsledku nutné odstranění zbývajících izraelských omezení,“ uvádí zpráva. Největším překážkou zůstává nicméně sama sobě Palestinská správa kvůli 4 roky trvajícímu rozkolu mezi vládou v Ramalláhu, která vládne autonomním územím v Judeji a Samaří a v jejímž čele stojí předseda Palestinské správy a Fatáhu Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) a vládou v Gaze, která vládne tomuto území v čele s de facto premiérem a vůdcem Hamasu Ismajlem Haníjou (Ismaul Haniyeh).

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Analysis: Financial Crisis May Destroy PA.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv