… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Arje Eldad

V úterním rozhovoru pro Wall Street Journal jordánský král Abdulláh II. pronesl několik kritických poznámek k tomu, jakým způsobem předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) řídí izraelskou zahraniční politiku. Izraelský poslanec Arje Eldad (אריה אלדד, Aryeh Eldad) z Ichud Leumi (Národní jednota) má ale za to, že Abdulláh by si měl spíše hledět své země – a mít obavy z vlastních problémů.

„Abdulláh je zřejmě jediným Arabem na Blízkém východě, který neví, že Jordánsko je další na řadě v rámci ‚Arabského jara‘, které vypuklo v Tunisku, Egyptě, Libyi a Sýrii,“ uvedl v úterý odpoledne poslanec Eldad.

„Namísto radění Izraeli by mu slušelo si uvědomit, že Jordánsko je Palestinský stát“ a připravit se na odpovídajícím způsobem na povstání „arabské ulice“, dodal Eldad.

Abdulláh v rozhovoru uvedl, že Izrael „strká hlavu do písku“ a odmítá udělat jakékoliv ústupky Palestinské správě. I když byl v minulosti „povzbuzen“ Netanjahuovými prohlášeními, premiér nikdy své sliby nenaplnil, což Araby značně frustrovalo, uvedl jordánský panovník.

„(Netanjahuova) vize regionu byla uklidňující. Avšak vše co vidíme v realitě je naprostým opakem a výsledkem podle mého názoru je, že jsme všichni zklamaní a svůj názor na Izrael mohu nejlépe popsat jako rostoucí frustraci,“ uvedl Abdulláh.

„Vím, že jsou Izraelci, kteří říkají, že Arabské jaro je pro ně dobré, ale já si nemyslím, že tomu tak nezbytně musí být, jak jsme nedávno na některých příkladech viděli,“ dodal Jordánec. „Izrael se bude muset rozhodnout, zda chce mít i nadále mentalitu pevnosti nebo zda se k nám chce chovat jako k sobě rovným a stát se součástí regionu,“ řekl dále jordánský král.

Poslanec Eldad má nicméně za to, že namísto strachování se o Izrael, by se měl Abdulláh strachovat o svoje vlastní postavení. V posledních měsících v Jordánsku narůstaly protesty a je jen otázkou času, kdy v zemi dojde do situace, které čelil Husní Mubarak v Egyptě nebo čelí Bašár Assad (Bashar Assad) v Sýrii, uvedl poslanec.

„Kdybych byl na jeho místě, začal bych si nakládat do svého soukromého letadla všechno dostupné zlato a utekl bych, dokud ještě mohu,“ dodal Arje Eldad.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku MK Eldad: Abdullah Needs to Watch Out for His Seat – and Head.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv