… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

vyslanec blízkovýchodního Kvartetu Tony Blair

vyslanec blízkovýchodního Kvartetu Tony Blair

Blízkovýchodní Kvartet – skládající se z USA, Ruska, Evropské unie a OSN – v pátek předložil nový časový plán pro znovuobnovení jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou. Kvartet by do 3 měsíců rád viděl komplexní návrh řešení problémů území a bezpečnosti a do 6 měsíců významný pokrok.

Kanál 10 izraelské televize doplnil, že časový plán Kvartetu vyzývá k tomu, aby se první jednání mezi zástupci Izraele a Palestinské správy konalo do 4 týdnů. Během tohoto setkání by obě strany měly odsouhlasit časový plán, podle nějž by mírové dohody mělo být dosaženo do roku 2012.

Prohlášení Kvartetu uvádí, že během úvodního šestiměsíčního období Kvartet uspořádá v Moskvě mezinárodní konferenci, během níž bude s oběma stranami vést konzultace.

Podle Kanálu 10 je plánována také dárcovská konference, na níž by se státy světa zavázaly podpořit Palestinský stát v čele se současným premiérem vlády Fatáhu v Ramalláhu Salámem Fajádem (Salam Fayyad).

Zástupci Kvartetu vyzvali Izrael a Palestinskou správu, aby se v zájmu efektivity procesu vyjednávání zdržely „provokativních akcí.“ Členové Kvartetu zdůraznili, že se do procesu chtějí aktivně zapojovat a pravidelně s oběma stranami jednat.

Prohlášení také uvádí, že Kvartet uznává úspěchy Palestinské správy při přípravě svých státních institucí, a slibuje, že členové Kvartetu posoudí, jakými kroky by se mohli aktivně zapojit do státních institucí palestinskoarabské autonomie.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton později uvedla, že návrh Kvartetu je konkrétní, vyzvala obě strany, aby využily příležitost k jednání.

„Spojené státy jsou velmi potěšené, že se Kvartetu dnes podařilo vydat prohlášení s konkrétním a detailním návrhem na zahájení jednání mezi Izraelci a Palestinci bez odkladů a předběžných podmínek,“ citovala sdělení Clinton novinářům agentura Reuters.

„Návrh Kvartetu představuje pevné přesvědčení mezinárodního společenství, že spravedlivý a trvalý mír lze dosáhnout jen komunikací mezi stranami,“ dodala.

Kanál 10 informoval, že úřad předsedy izraelské vlády na prohlášení Kvartetu dosud nereagoval. Mluvčí premiéra Netanjahua Roni Sofer televizi sdělil, že úřad obsah prohlášení studuje.

Prohlášení Kvartetu je reakcí na řeč předsedy Palestinské správy Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas), v níž v OSN oficiálně vznesl požadavek palestinskoarabské autonomie na uznání Palestinského státu.

Abbás řeč využil k útoku na Izrael a obvinil jej z „okupace palestinských území“ po 63 let – tedy od založení židovského státu v roce 1948, ne od Šestidenní války v roce 1967. Netanjahu poté pronesl svůj projev, v němž veřejně nabídl mír a vyzval Abbáse k návratu k jednacímu stolu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Following UN Speeches: Quartet Sets Timetable for Talks.

Jedna reakce na Blízkovýchodní Kvartet má časový plán vzniku Palestinského státu

  • Maros Fecko napsal:

    Arabi nebudú nikdy jednať o mieri a ani ho nechcú. Čo sú všetci tak slepí že to nevidia?Naivná predstava USA ,GB, EU a ďalších čo si myslia že sa im podarí Arabov prerobiť . Nepodarí. Nechcú mier , nechcú jednať, nechcú Izrael! A budu robiť všetko preto aby to dosiahli. Modlím sa aby pravda vyšla najavo…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv