… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Královna Alžběta II. včera podepsala změnu zákonů Spojeného království o universální jurisdikci, které dosud umožňovaly hrozit cizím státním příslušníkům vydáním zatykače, pokud se objeví na britském území.

„Změna zajistí, že lidé nebudou moci žádat o zatykač, když nebude žádná reálná šance na vyšetřování, a zabráni zneužívání britského právního systému k politických cílům,“ uvedl britský velvyslanec v Izraeli Matthew Gold.

Podle Golda bude muset vydání zatykače podle ustanovení o universální jurisdikci odsouhlasit nejvyšší státní žalobce, čímž se znemožní vydávání politicky motivovaných zatykačů v případě žalob, které se týkají případů, u nichž nelze předpokládat, že se dostanou k soudu.

„Spojené království má povinnost dostat před soud osoby vinné válečnými zločiny. Tato změna zajistí, že i nadále budeme dodržovat mezinárodní závazky,“ uvedl velvyslanec.

Britský zákon, který umožňuje vydání zatykače proti cizímu státnímu příslušníkovi, který se dopustil válečných zločinů mimo britskou jurisdikci, byl beze změny od II. světové války.

Loni izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman jednal se svým britským protějškem Williamem Haguem o bujícím zneužívání universální jurisdikce ze strany antisionistických skupin, které podaly k britským soudům žaloby s cílem šikanovat izraelské představitele a vojenské velitele.

Změnu podpořili také britští představitelé včetně tehdejší nejvyšší státní zástupkyně baronky Patricie Scotland, která žádala, aby její úřad měl právo vetovat vydání takových zatykačů.

Protiizraelští aktivisté jsou zapojeni do rozsáhlé a cynické právní kampaně proti Izraeli a rozsáhle zneužívají universální jurisdikci – především v Británii – ke snaze poškodit izraelské civilní a vojenské představitele.

Velvyslanec Gold o změně zákona osobně telefonoval vůdkyni izraelské opozice a předsedkyni strany Kadima (Vpřed) Cipi Livni (Tzipi Livni). Ta zrušila návštěvu Británie poté, kdy proti ní byl v prosinci 2009 vydán zatykač, kvůli tomu, že zastávala funkci ministryně zahraničí v době Druhé libanonské války a protiteroristické Operace Lité olovo.

„Paní Livni, Londýn na Vás čeká,“ oznámil jí Gold.

„Zastaví to cynické zneužívání britského práva,“ přivítala změnu Livni. „Skutečná spravedlnost je naplněna.“

Letos v květnu nemohl kvůli britskému zatykači, vydanému na základě pravidel universální jurisdikce, doprovázet do Londýna předsedu izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) jeho vojenský atašé generál Jochanan Locker (Yohanan Locker).

Kvůli zatykačům tohoto typu nemohli do Británie odcestovat ani někteří jiní izraelští představitelé jako například bývalý velitel Jižní velení Izraelských obranných sil Doron Almog, který měl pronést projev na dobročinné akci pro postižené děti, nebo velitel vojenské zpravodajské služby generálmajor Aviv Stars. Almog, který o existenci zatykače dopředu nevěděl, byl na poslední chvíli varován, aby po přistání v Británii neopouštěl palubu letadla.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Queen Amends UKs Universal Jurisdiction Law.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv