… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Binjamin Netanjahu a Petr Nečas

Předseda vlády České republiky Petr Nečas spolu s několika ministry navštíví příští týden Izrael. Návštěva proběhne ve čtvrtek a pátek a kromě setkání s předsedou izraelské vlády Binjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu) by mělo dojít k několika dalším, především obchodním, setkáním. Informaci médiím sdělil mluvčí vlády Jan Osúch.

Je možné, že během návštěvy Izraele premiér Nečas oficiálně zveřejní český postoj ke snaze Palestinské správy o uznání státnosti na půdě OSN.

Petra Nečase do Izraele doprovodí ministr obrany Alexandr Vondra, ministr průmyslu Martin Kocourek, ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a zástupci českých obchodních společností.

Premiér bude v Izraeli jednat o rozvoji inovativního partnerství – tiskové oznámení na webu vlády České republiky (česky)

Jak upozorňuje Česká televize, Izrael je po Číně, Indii a USA pro české firmy čtvrtým největším vývozním trhem mimo evropský kontinent.

Jak jsme již informovali, Česká republika je podle neoficiálních informací jednou ze zemí, která měla sdělit, že bude během nadcházejícího zasedání Valného shromáždění OSN hlasovat proti přijetí „Palestinského státu“ do OSN – a tedy proti de iure uznání neexistujícího „Palestinského státu.“ Oficiálně se však Česká republika k této záležitosti jednoznačně nevyslovila, byť ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že Česko bude proti přijetí jakékoliv rezoluce, a velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar uvedl, že samostatná „Palestina“ by nebyla soběstačná a byla by závislá na zahraniční pomoci.

Snaha Palestinské autonomie o přijetí za řádného člena OSN je však již dopředu odsouzena k neúspěchu, protože o takovémto přijetí může Valné shromáždění hlasovat jen na návrh Rady bezpečnosti a USA, které jsou jejím stálým členem s právem veta, již oficiálně oznámily, že takový návrh v Radě prostřednictvím veta zamítnou.

Jedna reakce na Český premiér navštíví příští týden Izrael, možná oznámí české stanovisko ke snaze „Palestiny“ o vstup do OSN

 • gugi napsal:

  Palestinci NEMAJÍ morální ani jiné pozitivní právo vyžadovat uznání Palestinského státu (a dovolávat se v tomto směru norem mezinárodního práva), když současně už 5 let soustavně porušují mezinárodní právo nezákonným vězněním uneseného Gilada Šalita.

  Vyjádření pana Noama Šalita (:…“nejdříve propusťte Gilada, pak bude uznání…“)

  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4119917,00.html

  posouvá záležitost uznání Palestiny do jiné roviny. Po tomto exposé by se mohlo zdát, že Izrael by byl nakloněn uznání po propuštění Gilada – ale není tomu tak; jde jen o oprávněně rozhořčené a naprosto legitimní vyjádření Giladova otce na tiskové konferenci OSN – byť nejde o oficiální izraelské diplomatické stanovisko.

  Ve světle takového vyjádření by se mohlo (jaksi paradoxně zdát), že USA v podstatě zablokovaly svým avizovaným vetem Giladovo propuštění, což je ovšem jen optickým klamem.

  Zcela jistou věcí však je, že palestinským úřadům (exponentům Fatahu i Hamasu) by měl někdo opakovaně důrazně připomínat, že pokud někdo chce požívat dobrodiní mezinárodního práva, musí ho sám dodržovat. Záporné reakce řady států na požadavky palestinské správy ohledně samostatného státu jsou v podstatě takovou připomínkou.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv