… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Petr Nečas a Benjamin Netanjahu

Premiér jednal v Jeruzalémě s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem.

Cílem dvoudenní návštěvy české vládní delegace v čele s premiérem Petrem Nečasem je další zintenzivnění partnerství a konkrétní spolupráce České republiky a Státu Izrael, zvláště pak v oblasti vědecko-technické spolupráce, výzkumu, vývoje a inovací.

Předseda české vlády po společném jednání zdůraznil především vynikající, silné a stále se prohlubující vztahy, které se po čtyřicetiletém přerušení po dobu totalitní vlády v Československu, dokázaly velmi rychle obnovit.

Nyní je pro Českou republiku Izrael dokonce čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem z exportního hlediska. Zároveň je také důležitým a vítaným investorem v Česku.

předsedové vlád Petr Nečas a Benjamin Netanjahu

předsedové vlád Petr Nečas a Benjamin Netanjahu

V oblasti mírového procesu se jednání dotklo také blížícího se 66. zasedání valného shromáždění OSN, na kterém se předpokládá předložení žádosti Palestinců o uznání autonomního území za stát. Podle předsedů vlád České republiky i Izraele je tato snaha Palestinců jednostranným mírovým krokem, který ani jeden z nich nepodporuje.

„Jsme přesvědčeni, že jakýkoli jednostranný krok mírový proces pouze poškodí a my jednostranné kroky nepodporujeme,“ prohlásil po společném jednání premiér Petr Nečas.

Projev Petra Nečase v Izraeli

Projev Petra Nečase v Izraeli

Předsedové obou vlád se shodli, že jedinou cestou k míru v oblasti je dialog. Podle izraelského šéfa kabinetu je třeba, aby Palestinci pochopili, že k míru je třeba dojít přímým dialogem s Izraelem. „Řekněme si, že si sedneme za stůl a začneme jednat. To je izraelská pozice a je takto jednoduchá. Musíme prezentovat pravdu,“ uvedl po jednání s českým ministerským předsedou izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Stát Izrael označil český premiér za klíčového partnera v regionu Blízkého východu. Premiéra Netanjahua proto ujistil o široké podpoře Izraele ze strany České republiky.

Delegace vedená předsedou vlády navštívila také památník obětí holocaustu Jad Vašem. Premiér uctil památku obětí účastí na pietním aktu, během kterého zapálil věčný oheň a položil na pamětní desku obětí smuteční věnec.

Petr Nečas v Jad Vašem

Petr Nečas v Jad Vašem

Společně s premiérem Petrem Nečasem se zahraniční cety účastní také ministr obrany Alexandr Vondra, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a ministr školství Josef Dobeš, kteří mají na programu jednání se svými protějšky o konkrétních projektech spolupráce v jednotlivých sektorech.

Cesty se účastní také početná skupina zástupců českých firem, která přijela vyjednávat o obchodních příležitostech. Předseda české vlády se setká také se zástupci izraelských firem. V rámci tohoto setkání se zúčastní slavnostního udělování výročních cen Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory (ICCCI), které budou uděleny významným izraelským exportérům, importérům či investorům v rámci česko-izraelských obchodních vztahů.


Článek je tiskovou zprávou Úřadu vlády České republiky.

10 reakcí na Český premiér v Izraeli: Nepodporujeme jednostranné uznání Palestiny

 • gugi napsal:

  Něco jiného se plamenně prohlašuje a něco jiné je realita. Zde uvádím něco pro korigování dojmu, že ČR je důsledným spojencem Izraele.

  VYHLÁŠKA Ministerstva vnitra č. 270/2011 ze dne 7. září 2011, kterou se mění vyhláška č. 428/2010 Sb., stanovící okruh cizinců, kteří mohou pobývat v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území České republiky pouze na základě uděleného letištního průjezdního víza. (Extrakt)
  …..
  Seznam států, jejichž státní občané nebo cizinci, kteří jsou držiteli cestovních dokladů
  vydaných těmito státy, mohou pobývat v tranzitním prostoru mezinárodního letiště
  na území České republiky pouze na základě uděleného letištního průjezdního víza:

  1.Alžírská demokratická a lidová republika,
  2.Bangladéšská lidová republika,
  3.Čadská republika,
  4.Egyptská arabská republika,
  5.Etiopská federativní demokratická republika,
  6.Ghanská republika,
  7.Indická republika,
  8.Irácká republika,
  9.Íránská islámská republika,
  10.Islámský stát Afghánistán,
  11.Jemenská republika,
  12.Jihosúdánská republika,
  13.Jordánské hášimovské království,
  14.Kazašská republika,
  15.Konžská demokratická republika,
  16.Kyrgyzská republika,
  17.Libanonská republika,
  18.Libyjská arabská lidová socialistická džamáhírie,
  19.Maliská republika,
  20.Mauritánská islámská republika,
  21.Nigerijská federativní republika,
  22.Nigerská republika,
  23.Pákistánská islámská republika,
  24.Somálská republika,
  25.Srílanská demokratická socialistická republika,
  26.Stát Eritrea,

  27.Stát Palestina 🙁

  28.Súdánská republika,
  29.Syrská arabská republika,
  30.Turecká republika,
  31.Turkmenistán,
  32.Uzbecká republika.“.

  Účinnost: Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. října 2011.
  Ministr: Kubice v. r.
  ………………………
  Tolik vyhláška. Neklamně z ní vyplývá, že neexistující Stát Palestina je českou legislativou zcela legitimně kladen na roveň 31 suverenním a existujícím státům (jejichž vlaječky vesele plápolají u komplexu UN v N.Y.). A to v době, kdy česká oficiální zahraniční politika sebevědomě prohlašuje, že je proti jednostrannému uznání Palestiny. Tvůrcům vyhlášky jaksi uniklo, že podobná právní norma je v podstatě uznáním DEFACTO. 🙁

 • Scooolie napsal:

  Postoj České republiky ve vztahu k „Palestině“ rozpolcený a schizofrenní. Formálně ponecháváme v Praze Velvyslanectví Palestinského státu a jak vidno ministerstvo vnitra kontinuálně uznává Stát Palestina – což je známo každému, kdo kdy viděl průkaz o povolení pobytu pro cizince (či jak se přesně ten průkaz povolující trvalý pobyt jmenuje), kde se běžně uvádí státní příslušnost „Palestina.“

  Na druhé straně však ministerstvo zahraničí nesymetricky udržuje v Ramalláhu „Styčný úřad pro Palestinská autonomní území“ (http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/blizky_vychod/palestina/kontaktni_cesky_urad/-mzv-publish-cz-o_ministerstvu-adresar_diplomatickych_misi-ceske_urady_v_zahranici-palestina_stycny_urad_ramallah.html) a neexistenci Palestinského státu uznává i ve svých oficiálních dokumentech (http://www.businessinfo.cz/cz/rubrika/palestina/1001469/).

  Kdyby na dotaz, jak je to s tím uznáváním „Palestiny“, kdosi ze Zamini odpověděl, že „uznáváme Palestinu jako stát ve stádiu vzniku“. Prakticky jde o to, že i podle Oselských dohod smí OOP ponechat svá zahraniční zastoupení na stejné úrovni, na jaké byla v době podepsání Oselských dohod.

  A ČR zjevně počítala, že Palestinský stát vznikne brzo, takže nemá cenu dělat si v arabském a muslimské světě zle formálním odvoláním uznání PS…

 • Scooolie napsal:

  Na tom druhém linkovaném webu je postoj ČR vysvětlen takto (http://www.businessinfo.cz/cz/sti/palestina-zakladni-informace-o-teritoriu/1/1001469/)

  Autonomní území pod Palestinskou národní správou

  Pozn.: Zastoupení PNS v ČR nese označení Velvyslanectví Státu Palestina od února r. 1989, poté, co tehdejší ČSSR v roce 1988 uznala vyhlášení Státu Palestina. Do té doby v ČSSR existovalo od r. 1976 zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), od r. 1983 s diplomatickým statutem. ČR v současné době toleruje status quo palestinského zastoupení v Praze, a to přesto, že de facto existenci palestinského státu neuznává. Mírové dohody z Oslo z roku 1993 zahraniční zastoupení PNS sice formálně nepřipouštějí, nicméně kodifikují zachování úrovně již existujících diplomatických misí. Tento postoj je v souladu s politikou Evropské unie.

 • t14 napsal:

  Dobrý den,
  mám dotaz k tématu. Proč vlastně Izrael nesouhlasí s uznáním Palestinského státu? Na internetových diskusích jsem narazil na názor, že po uznání Palestinského státu nebude Izrael moci tak beztrestně terorizovat Palestince jako dosud. Ale to přeci není pravda, že?

 • Scooolie napsal:

  T14: A proč by měl Izrael souhlasit se vznikem Palestinského státu? Proč nesouhlasilo v roce 1938 Československo s odtržením Sudet?
  Pod pojmem terorizovat si představujeme každý asi něco jiného… Mě osobně by se líbil recept Dr. Edvarda Beneše – po porážce nepřítele, který chtěl zničit náš stát a národ, obyvatele tohoto národa vysídlit mezi jejich soukmenovce. Československo Němce do Německa, Izrael Araby do arabských zemí.

  • t14 napsal:

   Máte pravdu, s odtržením Sudet také bych také nesouhlasil.

   V Palestině jsou ty sudety ale tak trochu naruby. Palestinci se nesnaží připojit část území Izraele k Palestině. Naopak Izrael kolonizuje palestinské území, neustále na něm buduje nové osady. Vůbec se Palestincům nedivím, že se jim to nelíbí.

   Izrael tedy nesouhlasí s uznáním palestinského státu, protože ještě nezabral a nezkolonizoval dostatečně velkou část z palestinského území?

  • t14 napsal:

   Je pochopitelné, že se Izraelcům nechce stěhovat z ilegálních osad na palestinském území, které tam ale pracně vybudovali. Není mi ale jasné, proč Izraelci ty ilegální osady na okupovaném území vlastně staví? Vždyť mají svůj vlastní stát Izrael a své území a tam si klidně mohou stavět osady a nikdo jim do toho nebude kecat.

   Kdyby na mé zahradě zakempili romové, také bych z toho neměl vůbec žádnou radost a hnal bych je sviňským krokem pryč.

 • Scooolie napsal:

  Obavám se, že se mýlíte. „Palestina“ je název geografický, stejně jako Sudety. V „Palestině“ žije národ arabský, který si říká „Palestinci“ prostě proto, že žije v „Palestině.“ Jako Němci žili v Sudetech, Sasku, Prusku, Bavorsku, Durynsku, atd., tak Arabové žijí v „Palestině“, Egyptě, Jordánsku, Iráku, Libanonu, Sýrii, Saúdské Arábii, Kataru, Ománu, Kuvajtu, Jemenu, atd. Ekvivalentem „Palestince“ není Němec, ale Durynek, Sas, Bavor. Národnostně jde ovšem o to, že národ arabský, který obývá obrovská území Blízkého východu a severní Afriky chce odrhnout od Izraele kus území. Je to nemlich totéž, jako když se Němci snažili odtrhnout Sudety. Jediný rozdíl byl v tom, že Němci byli jaksi upřímnější – prohlašovali, že jsou Němci, ne „Sudeťané“.

  Současná izraelská vláda s uznáním Palestinského státu nesouhlasí proto, že tento stát si nároku zčásti stejné území jako Izrael. A ten spor by se nejprve měl vyřešit jednáním. Jednostranné vyhlášení státu nic neřeší. Jen to může oblast přivést blíž k válce. Stačí se podívat na nedávné dějiny ex-Jugoslávie, které jsou dějinami nikoliv jednání, ale jednostranných kroků.

  Izraelci stavěli své obce v Judeji a Samaří prostě proto, že to území je jejich. Patřilo v letech 1948 až 1967 Jordánsku, to pak prohrálo válku a o území přišlo. Stejně tak se můžete zeptat, proč Rusové staví domy v Kaliningradu, když to je přece historicky německý Königsberg nebo Poláci ve Slezsku, když to je také historicky německé. Jediný rozdíl mezi Izraelem a jmenovanými je – Izrael (a nutno z mého pohledu dodat, že bohužel) neudělal to, co Rusové, Poláci (anebo Češi), a po vyhrané válce území nevysídlil…. Prostě Židé byli k poraženým příliš velkorysí.. Mnohem více než Češi, Rusové nebo Poláci.

  • t14 napsal:

   Děkuji za objasnění. Hlavní důvod proč Izrael nechce uznat Palestinu jsou tedy územní spory. Řekl bych, že to je takové veřejné tajemství, v žádném článku na zpravodajských serverech se nezmínili vůbec o důvodech, proč Izrael odmítá uznat Palestinský stát.

   Palestinci si zřejmě myslí, že dlouholeté rozhovory s Izraelem nikam nevedou a nepovedou a uznání Palestinského státu je asi jediný způsob jak se pohnout kupředu.

 • Talmid napsal:

  K těm územním sporům-on Izrael je více méně pro dvoustátní řešení, ale s několika podmínkami, které jsou nutné např. pro jeho bezpečnost.
  Doporučuji zadat na youtube: Israel’s Critical Security Needs for a Viable Peace

  Důležitou podmínkou je také uznání samotného Izraele-uznáte jistě, že není možné chtít od někoho stát a sám ho neuznávat.

  Mimo to je známé heslo propalestinských demonstrantů: from the river to de sea – Palestine will be free. Z historie víme že jim nejde jen o Judsko a Samaří. Hamas to říká otevřeně a fatah si to jen myslí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv