… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

83 poslanců a senátorů Parlamentu České republiky se obrátilo na vládu s výzvou, aby nepodpořila žádost palestinských Arabů o přijetí do OSN. Informuje o tom iDnes s tím, že zákonodárci pocházejí ze všech politických stran včetně opoziční ČSSD – jediní, kdo výzvu nepodpořili jsou komunisté.

Část ČSSD podpořila vládu: Palestinu je třeba odmítnout – článek na webu iDnes

Otevřený dopis vládě České republiky – text dopisu zákonodárců vládě na webu iDnes (*.pdf)

Zákonodárci uvedli pět hlavních důvodů, proč by Česká republika neměla palestinskoarabskou žádost podpořit:

  1. tento krok by podkopal veškeré dosud přijaté mezinárodní mírové dohody, jako jsou rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 242, 338 a 1850; Cestovní mapa pro mír-Roadmap for Peace; a celou řadu prohlášení Kvartetu, která jednotně požadují řešení konfliktu založené na vzájemných jednáních a dohodách a jednostranné kroky odmítají. Jak zaznělo ve stanovisku Kvartetu z února 2011: „… jednostranné akce kterékoliv ze zúčastněných stran nemohou předjímat výsledky jednání a nebudou mezinárodním společenstvím uznány.”
  2. jednostranné vyhlášení Palestinského státu by porušilo stávající izraelskopalestinské bilaterální dohody, především pak Dohody z Osla, podle kterých „žádná ze stran nezahájí ani nepodnikne kroky, které by změnily status Západního břehu a Pásma Gazy, dokud nebude znám výsledek jednání o Stálém statutu” (Článek 31)
  3. ačkoliv Prozatímní izraelsko-palestinskou dohodu podepsal Izrael a OOP, svědecký podpis k ní připojili OSN, EU, Ruská federace a USA (tj. Kvartet) a Egypt a Norsko. Bylo by proto nadmíru nevhodné, aby tito svědkové nyní podpořili opatření OSN, které by prakticky tuto dohodu porušovalo, a zároveň podkopávali zásadní rezoluce Rady bezpečnosti OSN a samotného Kvartetu.
  4. tento krok by rozložil institucionalizovaný právní a administrativní rámec, o nějž se opírají stávající izraelsko-palestinské vztahy; sem patří i bilaterální spolupráce ve více než 40 sférách civilního života, které slouží jako základna pro spolupráci v oblasti ekonomické, právní a bezpečnostní. Mohlo by tak dojít k novým a násilným střetům.
  5. kdyby došlo k jednostrannému vyhlášení v OSN zatímco je Hamas, ve spojenectví s Fatahem, vládnoucí silou v Gaze, znamenalo by to praktické uznání Hamasu – teroristické organizace postavené mimo zákon v Kanadě, Spojených státech a Evropě – přičemž Hamas i nadále odmítá základní požadavky mezinárodního společenství, kterými jsou uznání práva Izraele na existenci, odmítnutí terorismu a uznání předchozích mezinárodních dohod.
Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv