… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

budova OSN v New Yorku

budova OSN v New Yorku

USA zahájily diplomatickou kampaň za získání většiny v Radě bezpečnosti OSN, která by se postavila proti snaze Palestinské správy o přijetí za řádného člena OSN a tím uznání palestinskoarabské státnosti. USA doufají, že se jim podaří získat takovou podporu, aby nemusely v Radě použít právo veta.

Američtí představitelé prohlásili, že pokud to bude nutné, budou krok Palestinské správy vetovat. K přijetí za plnoprávného člena OSN je nutný souhlas Valného shromáždění – kde palestinská autonomie má zajištěnou velmi pohodlnou většinu – kterému ovšem musí předcházet návrh Rady bezpečnosti. Bez tohoto návrhu není možné, aby Valné shromáždění o žádosti hlasovalo a uznalo tak nový arabský stát na celém území Judeje, Samaří, Gazy a části Jeruzaléma.

Dalšími členy Rady bezpečnosti jsou Rusko, Čína, Velká Británie, Francie, Německo, Brazílie, Libanon, Indie, Kolumbie, Gabon, Nigérie, Portugalsko, Jižní Afrika a Bosna a Hercegovina. Někteří členové Rady, jako Rusko a Libanon, již veřejně deklarovali svoji podporu Palestinské autonomii.

Také izraelští představitelé pokračující ve vlastní diplomatické snaze čelit jednostrannému palestinskoarabskému krooku, který podle nich podkopá šance na dosažení míru tím, že ukončí jednání. „Jednostranné rozhodnutí v OSN v budoucnu zabrání na jejich straně ústupkům nezbytným pro mír,“ varoval nedávno předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu).

Netanjahu také plánuje před hlasování v OSN promluvit. Tento týden se nicméně snažil udržet očekávání v realistické rovině, když řekl: „Sdělím pravdu každému, kdo bude mít zájem ji slyšet.“

Série diplomatických setkání před hlasováním v OSN se zúčastní také izraelští ministři zahraničí a obrany Avigdor Lieberman a Ehuda Barak. Barak dnes odjíždí na jednání do USA, zatímco Lieberman začne v Kanadě a oba se pak v New Yorku připojí před hlasováním v OSN k premiérovi.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku U.S. in Anti-Statehood Diplomatic Campaign.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv