… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Spoluzakladatel Hnutí islámského odporu (Hamas) Mahmúd al-Zahar (Mahmoud al-Zahar) v pátek oznámil, že teroristické hnutí možná přesídlí své ústředí z Damašku do Káhiry. Je to poprvé, kdy čelný představitel Hamasu otevřeně přiznal, že hnutí uvažuje o stěhování.

„Všichni Palestinci v Sýrii jsou v nesnázích, nejen Hamas. Existuje mnoho možností, pokud jde o sídlo organizace, a Egypt je jednou z nich,“ uvedl.

Al-Zahar se také vyjádřil k možnosti, že by se další vysocí představitelé Hamasu vrátili do Gazy. Uvedl, že to záleží na každém z nich osobně. „Gaza je otevřená všem,“ zdůraznil. „Jsou vůdcové, kteří se do Gazy mohou vrátit, a někteří, kteří nemohou.“

Na informaci v Londýně sidlících novin al-Haját (al-Hayat), že došlo v pokroku v jednáních o propuštění uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit), se al-Zahar rozhodl nereagovat.

Politické vedení Hamasu a řada vojenských velitelů, které Izrael považuje za významné cíle, operují již více než desetiletí z Damašku, kam přesídlili v roce 1999, kdy byli nuceni opustit Jordánsko. Damašek je také domovem velitele Islámského džihádu Ramadána Šaláha (Ramadan Shallah), vůdce Lidové fronty pro osvobození Palestiny – Hlavního velení Achmeda Džibríla (Ahmed Jibril) a zástupců dalších palestinských teroristických skupin.

Přítomnost Hamasu v Damašku a jeho tamní aktivity způsobily během let velké problémy v jednáních mezi Izraelem a Sýrií. Jeruzalém opakovaně žádal, aby Hamas byl ze Sýrie vypuzen, ale vždy byl odmítnut.

Loni v dubnu al-Haját informoval, že politické vedení plánovalo přestěhování do Kataru, který údajně souhlasil s tím, že bude hostit vůdce politbyra Chálida Mašála (Khaled Mashaal), ne však vojenské velení hnutí.

Přesun do Káhiry, o němž se začalo spekulovat po svržení prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubaraka), by byl návratem do lůna Hamasu, který vznikl oddělením od egyptského Muslimského bratrstva. Vládnoucí egyptské vojenské juntě by takový přesun mohl sloužit jako úlitba vůči veřejnosti, v níž roste protiizraelská nálada.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hamas Looks to Cairo for New Headquarters.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv