… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jistá únava, která v druhé polovině srpna zachvátila demonstrující izraelské střední vrstvy spolu s únavou příznivců měla po vzoru demonstrací na náměstí Tachrír přejít v prudkou vlnu mírumilovných apolitických protestů.

Organizátoři protestů si vybrali pro tento den jiné místo než dosud, a to Náměstí republiky (Kikar haMedina). Místo je to zajímavé, v samém srdci Tel Avivu. Jedná se o rozsáhlé kruhové náměstí, po jehož obvodu se nacházejí nejdražší butiky a kavárničky. Obdoba Pařížské ulice v Praze, jen do kruhu. Před několika lety se tu usadili hladoví demonstranti, nejchudší z nejchudších a náměstí tehdy přejmenovali na Náměstí chleba. Posléze byli vyhnáni radnicí, aby nekazili výhled z butiků. To je historie, ale včerejší přítomnost byla jiná, demonstrovaly levicové kruhy, které vypadají úhledněji a butiky zůstaly zavřené.

Heslo je stejné po celou dobu letních demonstrací – lid žádá sociální spravedlnost – což zní dobře, ale hůře se to realizuje. Na podiu se vystřídali řečníci a umělci a skandovalo se – všichni svorně proti Bibimu, ale pro co anebo za koho, to se jaksi neřeklo. Témat bylo moc. Kromě sociální spravedlnosti také ještě Gilad Shalit vězněný Hamasem a práva neúplných rodin a práva homosexuálů, prostě levice hájila práva všech, kdo se jí hodí. Snad pouze v případě Gilada Shalita není na místě cynismus, pokud se vina za jeho věznění neklade výlučně na bedra současného předsedy vlády.

Demonstrace se neúčastnili ortodoxní Židé a ani muslimové, snad kromě asimilovaných levicových aktivistů. Početně skóre vyrovnali ovšem bezplatně autobusy dovezení kibucníci (autobusy někdo sice platil, ale demonstranti to nebyli). Vše bylo dobře připravené a zorganizované i v jiných městech. Podle pořadatelů se zúčastnilo 400,000 demonstrantů v celém Izraeli, což odpovídá 8 mandátům v Knesetu, tedy počtu levicových voličů.

V Tel Avivu demonstrovalo 300,000 protestujících, podle střízlivějších odhadů se jednalo o 125,000 demonstrantů, což jistě není zanedbatelné číslo. Čísla v Orientu jsou vždy problematická, prostě se přehání. Další velké demonstrace proběhly v Jeruzalémě a Haifě. Na jihu země byly demonstrace z bezpečnostních důvodů zrušeny. Problematické pouze je, že se jedná jen o jednu skupinu obyvatelstva. Některé přehnané komentáře byly i na ostřílené matadory levicových medii příliš přehnané a vzepřeli se emotivním popisům o největší demonstraci v historii Izraele. Mají totiž ještě na paměti demonstraci ortodoxních věřících Židů, proti sekulárnímu Nejvyššímu soudu, který chtěl okleštit tradiční hodnoty judaismu. Tehdy, před jedenácti lety, se na protest sešlo 500,000 lidí ke společné modlitbě. Ovšem vše co se týká věřících pro tyto kruhy není relevantní.

Demonstrace měla zakončit letní kampování v centrech měst a nechat ve společnosti dojem, že vláda je ohrožena a snad i trochu nelegitimní. V záplavě politických aktualit, které se nad Izraelem přehánějí jistě zcela nezapadne a každopádně se jedná o indikaci, že v izraelské společnosti je něco v nepořádku. Demonstrující také vidí pouze své zájmy a nenechali proniknout do svých kruhů tu část společnosti, která je ve skutečnosti nejvíce ohrožena. Tedy sociálně slabé početné rodiny ze všech vrstev. Snad jim to ani nelze vyčítat, protože nikdy nebyli vychováni v úctě ke slabším, vždy si mohli dovolit více, než jejich chudí spoluobčané a proto s nimi nemohou upřímně soucítit. Je pro ně jednodušší soucítit s chudými z Afriky, protože ti jsou daleko, ale solidarita s chudými – čti neúspěšnými – ve vlastním státě není populární.

Od této vlny demonstrací nelze oddělit vlnu stávek mladých lékařů – stážistů, kteří se vymkli z „područí“ lékařských odborů a nejsou ochotni se podrobit ani rozhodnutím soudů, včetně Nejvyššího. Podle mého názoru se zde jedná o problém spíše etický a morální, než ekonomický. Tito mladí lékaři jsou nuceni hodně pracovat, studium medicíny také není jednoduché a před tím ve valné většině sloužili v armádě. Je jim kolem třiceti a mysleli, že začala doba sklízet plody, ovšem ta doba ještě nepřišla a oni se zlobí, o pacientech bohužel nikdo nemluví.

Situace v Izraeli není jednoduchá. Mladý stát si vytváří svou ekonomiku a společenský pořádek v bolestech pod neustálými hrozbami sousedních a vzdálenějších států a přes to je život v Izraeli bohatší a plnější, než kdekoli jinde.

Jedna reakce na Happening na konec prázdnin neboli nejpečlivěji připravená spontánní demonstrace

  • gugi napsal:

    Domnívám se, že ať už je složení mladých demonstrantů jakékoliv, budou si muset všichni mladí (a nejen oni) v Izraeli uvědomit a přijmout za své, že případné výrazné nadlepšení sociálních poměrů se patrně odkládá na neurčito. A to z jednoduchého důvodu: vzhledem ke katastrofální blízkovýchodní politické situaci a eskalaci napětí prakticky na celé hranici Státu Izrael (Egypt, Libanon, Sýrie) i ve vzdáleném sousedství (Turecko) vzniká masivní tlak na finanční rozpočet ze strany nutně narůstajících nákladů na obranu a bezpečnost státu. Ejn brejra – zvyšování blahobytu se musí na nějaký čas odložit a v zájmu bezpečnosti státu musí všichni pochopit, že teď je třeba všechny finance nasměrovat do armády. Trvat mermomocí za takové situace na navyšování již tak optimální životní úrovně znamená zvyšovat riziko, že finanční kapacity budou
    chybět v životně důležitém sektoru – v obraně země. Všichni by si měli uvědomit (a já věřím, že valná většina, byť už znavená z těch věčných válek, to také tak chápe), že zvýšený blahobyt se bude konat teprve tehdy, až to zase (s pomocí B“H) jako obvykle vyhrajeme… 🙂

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv