… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Panagiotis Beglitis a Ehud Barak

Panagiotis Beglitis a Ehud Barak

Izraelský ministr obrany Ehud Barak včera základně Kirja (Kirya) u Tel Avivu podepsal dohodu o bezpečnostní spolupráci s řeckým ministrem obrany Panagiotisem Beglitisem. Je otázkou, zda načasování uzavření dohody souvisí se stále se zhoršujícími vztahy Izraele se sousedem a historickým soupeřem Řecka, Tureckem.

„Vítáme řeckého ministra obrany a děkujeme řecké vládě za rychlou pomoc během karmelského požáru. Jsme potěšeni posílením vztahu mezi Řeckem a Izraelem ve všech oblastech, včetně obrany,“ cituje web Izraelským obranných sil projev ministra Baraka při zakončení setkání.

Barak dodal, že izraelský a řecký národ „jsou starobylé národy, které daly světu kulturu. Při pohledu kupředu národy očekávají prohlubování spolupráce mezi oběma vládami, ministerstvy obrany a lidmi.“

Podle Baraka dohoda o bezpečnostní spolupráci je základem budoucí spolupráce s řeckou vládou. „Jak Řecko, tak Izrael procházejí obtížným obdobím a jsem přesvědčen, že máme na sebe navzájem pozitivní pohled.“

Izraelské letectvo cvičilo v posledních letech s řadou zahraničních armád, nicméně v poslední době významně roste spolupráce s Řeckem.

Minulý červen se Izraelské letectvo zúčastnilo společného cvičení s řeckým letectvem v oblasti Larissa, kde zapojilo vrtulníky UH-60 Black Hawk a Boeing AH-64 Apache.

Izraelské obranné síly přitom ještě před několika lety udržovaly silnou spolupráci s tureckou armádou, která byla vždy považována za strážkyni sekularity Turecka a její velení za protiváhu turecké islámské vlády. Během několika posledních let se však turecké vládě podařilo čistkami a soudními procesy proti nejvyšším důstojníkům dostat armádu do naprosté podřízenosti – a současně vyhrotit a prakticky zcela zpřetrhat bezpečnostní vztahy s Izraelem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv