… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelská policieIzraelský ministr veřejné bezpečnosti Jicchak Aharonovič (Yitzhak Aharonovitch, יצחק אהרונוביץ) včera oznámil, že Izrael stahuje z Turecka zástupce své policie (משטרת ישראל) a ukončuje vzájemnou policejní spolupráci mezi oběma zeměmi. Důvodem jsou stále se zhoršující vztahy mezi Ankarou a Jeruzalémem.

„V poslední době už nedocházelo k žádným pracovním vztahům mezi zástupcem naší policie a Turky. Navíc máme obavu o bezpečnost našeho zástupce, a proto bude v následujících dnech přemístěn,“ uvedl ministr Aharonovič.

Izraelští policejní přidělenci v Turecku dosud zajišťovali také služby pro země jihovýchodní Evropy, a proto bude mise přesunuta do Bukurešti.

Krize mezi Izraelem a Tureckem v poslední době eskalovala po zveřejnění zprávy vyšetřovací komise OSN, podle níž byl zákrok Izraelských obranných sil proti lodi Mavi Marmara, při němž zahynulo 9 Turků, kteří napadli izraelský inspekční tým, sice „nepřiměřená“, ale samotná izraelská blokáda teroristy ovládané Gazy je „legální.“

Uražení Turci se odmítají s tímto závěrem smířit a kladou si prakticky nesplnitelné podmínky pro normalizaci vztahů s Izraelem – nejen omluvu za zákrok a odškodnění rodin mrtvých, ale také zrušení blokády Gazy. Tato blokáda spojená s inspekcemi nákladu dováženého po pevnině je přitom klíčovým prvkem, jímž Izrael brání dovozu zbraní a munice pro teroristy Hnutí islámského odporu (Hamas), kteří Gaze vládnou.

mapa KypruTurci v reakci na zprávu OSN snížili úroveň vzájemných diplomatických vztahů s Izraelem na úroveň druhého velvyslance, přerušili veškerou vojenskou spolupráci a nově Izraeli a Kypru vyhrožují kvůli těžbě zemního plynu ve Středomoří – v oblasti, na kterou si činí nároky Severokyperská turecká republika, loutkový útvar vytvořený tureckými okupanty na severu členského státu Evropské unie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv