… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelský ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai) včera schválil plán výstavby 1.100 nových bytů ve čtvrti Gilo v Jeruzalémě. Podle plánu má být v souladu s pokynem ministra Jišaje 20 % bytových jednotek v jihojeruzalémské čtvrti vyčleněno pro mladé páry.

O plánu, který byl schválen plánovací komisí a k němuž nyní může veřejnost po dobu 60 dní vznést námitky, nakonec rozhodne jeruzalémský magistrát. Součástí plánu je také výstavba chodníků, veřejných budov a obchodního centra.

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) uvedl, že nemá v úmyslu do činnosti místních orgánů zasahovat.

Gilo je jednou z částí Jeruzaléma, která byla Izraelem osvobozena z jordánské okupace při Šestidenní válce v roce 1967. Na tato území si nyní činí nárok Palestinská správa, která požaduje, aby se stala součástí jejich nového hlavního města, namísto současného Ramalláhu.

Kritika USA a Evropské unie

Rozhodnutí o pokračování v procesu schvalování výstavby v Gilo zkritizovaly USA s tím, že s ním hluboce nesouhlasí a je „kontraproduktivní.“ Prezident USA Barack Hussein Obama opakovaně vyzval Izrael, aby zastavil veškerou výstavbu před obnovením jednání s Palestinskou správou s tím, že „není nezbytná pro izraelskou bezpečnost.“

Izraelští představitelé ale namítají, že již jednou současná vláda zmrazila na 10 měsíců veškerou výstavbu na sporných územích v Judeji a Samaří, a toto moratorium nepřimělo Palestinskou správu k návratu k jednacímu stolu. Další zmrazení proto vláda považuje za zbytečné.

Vysoká komisařka pro bezpečnostní a zahraniční politiku EU Catherine Ashton uvedla, že blízkovýchodní Kvartet (USA, Rusko, EU, OSN) vyzval strany ke „zdržení se provokativních akcí“. Výstavbu bytů na jihu izraelského hlavního města označila – jménem Evropské unie, tedy i jménem každého z nás – za „pokračování v plánech expanze osídlení ve Východním Jeruzalémě.“

„Plán musí být zrušen. Osidlovací aktivita ohrožuje životaschopnost dohodnutého dvoustátního řešení a jde proti Izraelem oznámené připravenosti obnovit jednání,“ prohlásila eurobaronka, přičemž zcela ignorovala, že jak Izrael tak Kvartet požaduje okamžité obnovení přímých jednání mezi Izraelem a palestinskými Araby bez jakýchkoliv předběžných podmínek, tedy i bez zastavení výstavby.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv