… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Michael Oren, velvyslanec Izraele v USA

Michael Oren, velvyslanec Izraele v USA

Izraelský velvyslanec ve Washingtonu Michael Oren předevčírem uvedl, že snaha Palestinské správy o uznání státnosti na půdě OSN ohrožuje další platnost veškerých existujících dohod mezi palestinskou autonomií a Izraelem.

V rozhovoru pro časopis Foreign Policy Oren uvedl: „Máme řadu smluv s Palestinskou správou, ale nemáme žádné dohody s ‘Vládou Palestiny.’”

„Je to prostě fakt – nemáme žádné dohody s ‘Vládou Palestiny.’ Staví nás to do jiné sféry,” uvedl Oren.

Velvyslanec dodal, že palestinský krok by ukončil platnost ekonomických smluv, včetně dohod o vývozu, dovozu a sdílení vody, stejně jako dohody o bezpečnostní spolupráci.

„Amerika je spolusignatářem Oselské dohody a toto ji vážně podkopá… Jednostranné kroky budou mít pro nás a pro Ameriku jako spolusignatáře právní, ekonomické a politické důsledky,“ dodal Oren.

Podle Michaela Orena poskytne deklarace nezávislosti Palestinské správě „právní zbraně“ proti Izraeli na mezinárodním poli, což ještě více sníží šance na dosažení dohody.

„Chceme jednat, ale nebudeme schopni jednat, pokud budou útočit na naši legitimitu na každém mezinárodním soudě. Nebudeme jednat pod palbou a je chybou Palestinců, pokud si myslí, že budeme,“ uvedl velvyslanec.

Oren varoval, že v případě absence dojednaného řešení může být ohrožena izraelská podpora samotného vzniku Palestinského státu. „Pokud s tím Palestinci budou pokračovat, riskují vše, čeho již bylo dosaženo… a to by byla velká tragédie.“

Komentář izraelského velvyslance v USA následoval vyjádření ministra financí Juvala Štajnice (Yuval Steinitz), který novinářům řekl, že snaha Palestinské správy o uznání státnosti je nebezpečnější než Hamas a přinutí Izrael „reagovat.“

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman již prohlásil, že jednostranné vyhlášení palestinské státnosti přivodí „neplatnost“ Dohod z Osla a povede k „diplomatickému oko za oko“ z izraelské strany.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Ileana Ros-Lehtinen oznámila, že prosazuje přijetí opatření, které by zablokovaly poskytování finanční pomoci USA kterémukoliv členu OSN nebo skupině, která podpoří jednostranný krok Palestinské správy.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Oren: PA Statehood Jeopardizes Oslo.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv