… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský výzkum: Diabetici možná nebudou potřebovat inzulínové injekce 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Dr. Šlomo Dagan (vpravo) a objevitel peptidu DiaPep 277 profesor Irun Cohen

Dr. Šlomo Dagan (vpravo) a objevitel peptidu DiaPep 277 profesor Irun Cohen

Dvě izraelské společnosti se snaží rafinovat peptid, který by zastavil diabetes mellitus (cukrovku) I. typu hned u jejího zdroje a odstranil tak nutnost aplikace inzulínových injekcí.

Projekt „DiaPep277“ společností Teva Pharmaceutical Industries (טבע תעשיות פרמצבטיות בע“מ) a Clal Biotechnology Industries se nyní nachází ve fázi pokročilého klinického testování ve více než 100 zdravotnických zařízení na 4 kontinentech.

Teva vlastní licenci a celosvětová obchodní práva k DiaPep277, což je obchodní název peptidu, který poprvé syntetizoval v roce 1994 profesor Irun Cohen z izraelského Weizmannova institutu věd (Weizmann Institute of Science, מכון ויצמן למדע). Tento syntetický peptid – chemická část získaná z dlouhého proteinového řetězce – se zdá, že zastavuje vývoj této formy onemocnění, která bývá někdy nazývána „juvenilní diabetes.“

Diabetes I. i II. typu jsou zapříčiněny problémy s inzulínem, hormonem vytvářeným B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který odpovídá za přeměnu cukru, škrobu a dalších potravin na energii, potřebnou pro fungování těla. Cukrovka I. typu, která představuje přibližně 5 % z celkového odhadovaného počtu 220 milionů případů cukrovky na celém světě, je způsobena abnormální imunitní reakcí, která ničí inzulín vyrábějící B buňky.

Pacienti dostávají každodenně inzulínové injekce, protože dosud nebyl odhalen způsob, jak léčit příčinu tohoto vážného selhání imunitního systému.

„Existuje mnoho přístupů k léčbě této nemoci, protože je velmi komplikovaná – částečně geneticky, částečně z hlediska životního prostředí,“ vysvětluje Šlomo Dagan (Shlomo Dagan), generální ředitel Andromeda Biotech, společnosti sídlící v Javne (Yavne) a podílející se na vývoji DiaPep277. „Samotný imunitní systém je velmi komplikovaný a stále zcela nechápeme, jak funguje.“

Cílem nové zbraně proti diabetu „je spíše ochrana, než léčba,“ říká Dagan. „Pokud stále máte ještě nějaké funkční buňky (vyrábějící inzulín), můžeme je touto látkou zachovat.“

Od roku 2005 dostává v rámci testovacích studií injekce DiaPep277 každé 3 měsíce vzorek pacientů ve věku 16 až 45 let ve 40 zdravotnických centrech v Evropě, Jižní Africe a v Izraeli. U pacientů je každé 2 roky testována schopnost vyrábět inzulín. Studie by měla skončit během několika měsíců.

Výzkum provádí společnost Andromeda Biotech, dceřinná společnost Clal Biotechnology Industries. Andromeda loni zahájila potvrzovací testy, zaměřené na pacienty ve věku 20 až 45 let s kratší než půlroční diagnózou. Dagan vysvětluje, že k získání povolení regulačních orgánů jsou nutné dvě nezávislé studie a tento druhý test také výzkumníkům umožní vyhodnotit rozdíly ve výsledcích u dospívajících a dospělých. Nová studie nyní probíhá v nemocnicích v Izraeli, ve třech provinciích Kanady, několika státech USA a v Evropě.

Druhá studie by měla být formálně skončena počátkem roku 2014 a pokud vše půjde dobře, dostane se výrobek do lékáren za několik let.

mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli Drug: No More Insulin Injections?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv