… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

škola UNRWA v Gaze

škola UNRWA v Gaze

Arabské školy, nacházející se ve čtvrtích Jeruzaléma, na které si dělá nároky palestinská autonomie jako na součást zamýšleného Palestinského státu, odmítají používat Izraelem upravené učebnice.

Ředitelé a učitelé v těchto školách uvedli, že nebudou učit z arabskojazyčných materiálů, které byly zkontrolovány a pozměněny izraelským ministerstvem školství. Oznámil to předevčírem představitel Palestinské správy.

Podle Sámira Džibríla (Samir Jibril), který v palestinské autonomii odpovídá za vzdělání v Jeruzalémě, si okolo 90 % žáků zmíněných škol raději zakoupilo oficiální učebnice Palestinské správy, než by se učilo z nových, Izraelem revidovaných učebnic. Džibríl tiskové agentuře WAFA sdělil, že zbytku studentů budou učebnice z palestinské autonomie nakopírovány a distribuovány.

Jerusalem Schools Refuse to Teach Israeli Revised Textbooks – zpráva na webu WAFA (anglicky)

Jerusalem Schools Suspend Studies for Two Hours – zpráva na webu WAFA (anglicky)

„Každá palestinská škola musí učit jen podle učebnic dle palestinských osnov pro rok 2011, které jsou vyráběny palestinským ministerstvem školství,“ řekl Džibríl. Opravy, provedené izraelským ministerstvem školství v palestinských učebnicích v Jeruzalémě, označil za „provokativní“ a obvinil židovský stát, že se snaží „zkreslit historická fakta a dezinformovat studenty ohledně palestinské identity a historie.“

Spor se soustředí na rozhodnutí izraelského ministerstva odstranit básně palestinskoarabského básníka Charúna Hášima Rašída (Haroun Hashim Rashid), stejně jako terminologii, týkající se intifády a zmínek o Jeruzalémě jako hlavním městě Palestiny. Navíc izraelské ministerstvo školství zřejmě do učebnic o islámské náboženství a arabských dějinách zařadilo dějiny Židů v Jeruzalémě a nahradilo některé jiné informace.

Rašíd se narodil v Gaze v roce 1927. Jednou z jeho nejznámějších básní je „Výkřik uprchlíka“, která byla přeložena do angličtiny a v níž se mimo jiné říká „Jednoho dne se vrátíme a budeme se hřát v hřejivé naději; budeme zpět bez ohledu na to, kolik času prošlo nebo jak se zvětšila vzdálenost.“

Stejně jako většina Rašídova díla se tato báseň zabývá „právem na návrat“ – snu Arabů, kteří odešli z území Izraele během Války o nezávislost v roce 1948, a jejich potomků, že se jednoho dne budou moci vrátit do svých domovů.

Tento se je živen po desetiletí jako hnisavý vřed arabskými zeměmi, které na Izrael v roce 1948 zaútočily s cílem jej zničit a Araby vyzývaly k odchodu. Tyto země pak přistěhovalce odmítly přijmout a integrovat a namísto toho je drží po generace až dodnes v „uprchlických táborech.“

OSN pak v důsledku toho každoročně – nyní už generace po odchodu z území Izraele – posílá prostřednictvím agentury UNRWA těmto tzv. „palestinským uprchlíkům“ miliardy dolarů ročně, přestože ti žijí v Judeji, Samaří, Gaze a řadě arabských států mezi lidmi stejného národa.

Achmad Ruejdí (Ahmad Rweidi), stojící v čele jeruzalémského oddělení úřadu předsedy Palestinské správy a vůdce Fatáhu Mahmúda Abbáse (Mahmoud Abbas) pro agenturu WAFA rozhodnutí izraelského ministerstva školství označil za „nelegální, protože Jeruzalém je okupované město.“

Palestinská správa včera oficiálně zahájila svoji kampaň za uznání Palestinského státu jako nové nezávislé arabské země a přiznání jí plného členství v OSN. USA následně oznámily, že palestinskoarabskou žádost o plné členství v OSN budou vetovat.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jerusalem Arabs ‚Expel‘ Israeli Textbooks.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv