… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš včera společně s ministrem školství státu Izrael Gideonem Sa´ar podepsali v Jeruzalémě nový Program spolupráce v oblasti školství, vědy a kultury na roky 2012 – 2015 mezi oběma státy.

Tento dokument navazuje na dosavadní velmi úspěšnou spolupráci a dále ji prohlubuje. Oba ministři se dohodli na zvýšení počtu stipendií, která si oba státy navzájem nabízejí. V rámci studijních a výzkumných pobytů na vysokých školách se navýší počet stipendií ze stávajících čtyř na pět a v rámci Letních škol slovanských studií v ČR a v kurzech hebrejštiny v Izraeli se zvýší ze čtyř na šest stipendií.

Ministři podpisem potvrdili prohloubení podpory výzkumu a vývoje, kterou oba považují za klíčovou. „Velmi oceňuji zájem izraelské strany o prohlubování vzájemné vědeckotechnické spolupráce formou podpory společných projektů základního výzkumu,“ řekl ministr Josef Dobeš. Zároveň vyzdvihl skutečnost, že tato forma spolupráce je zakotvena v novém programu spolupráce.

Na základě uzavřených dohod pověří ministr Dobeš po návratu z cesty své pracovníky svoláním prvního zasedání Česko-izraelské smíšené komise pro vědeckou spolupráci, která projedná konkrétní pracovní plán pro podporu společných česko-izraelských projektů na léta 2013 – 2015. První výzva k podávání návrhů společných česko-izraelských projektů základního výzkumu orientovaných do oblastí neurodegenerativních onemocnění a pokročilého programování bude vyhlášena již v roce 2012 a podpoří čtyři až šest společných výzkumných projektů, každý v celkové částce 40.000 – 50.000 USD.

Ministr Josef Dobeš během vzájemných jednání zdůraznil dlouholetý přínos účasti českých učitelů na vzdělávacích kurzech k výuce holocaustu organizovaných Památníkem Yad Vashem a řekl: „Osobně si velmi vážím nabídky izraelské strany pokračovat v tomto projektu a další vysílání českých učitelů v letech 2012 – 2015 finančně podpořím z rozpočtu ministerstva. Těchto kurzů se na základě nového programu spolupráce ročně zúčastní více než dvacet učitelů, kterým MŠMT přispěje na dopravu částkou ve výši přibližně 300 tisíc korun.“

Společné jednání ministrů se dotklo také spolupráce v oblasti mládeže. Ministr školství uvítal dosavadní přímou spolupráci mezi nevládními organizacemi v obou státech, kterou chce dále rozvíjet s cílem podpořit především ty projekty, které mají neformální vzdělávací obsah a zaměřují se například na oblast společných historických souvislostí nebo seznamování mladých lidí se současností obou států.

Ministři projednali rovněž možnost rozšíření kontaktů na evropské úrovni, kde podporují myšlenku otevření nových evropských vzdělávacích programů. MŠMT bude na evropské úrovni prosazovat možnost většího zapojení Izraele, včetně vyšší alokace prostředků na tyto aktivity. Nový unijní program „Education Europe“ by měl umožnit větší podporu pro společné česko-izraelské projekty v oblasti mládeže a vytvořit lepší podmínky pro mobilitu vysokoškolských studentů a učitelů z Izraele, včetně mnohostranných projektů s účastí Izraele zaměřených na oblast modernizace vysokého školství.

Ministr Dobeš se zmínil také o projektech vážících se k Izraeli, které aktuálně probíhají v České republice. „Střední školy se budou moci zapojit do projektu „Cemach“, který podpořím z prostředků ministerstva v letošním roce částkou 500 tisíc korun. Tento projekt moderními formami seznamuje studenty se současným Izraelem a zvyšuje povědomí o současnosti Izraele mezi mladou generací,“ vysvětlil ministr. Na žáky druhého stupně základních škol je cílen projekt „Nickyho rodina“, který by měl na příkladu Nicolase Wintona a filmu o jeho činech v období 2. světové války přispět k tomu, aby se žáci seznámili s historickými okolnostmi a uvědomili si, že díky obětavosti Nicolase Wintona bylo zachráněno mnoho dětí, které by jinak zemřely v koncentračních táborech.


Článek je tiskovou zprávou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv