… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Montáž průzkumných kamer poblíž hraniční brány na izraelsko-libanonské hranici Izraelskými obrannými silami (צבא הגנה לישראל) vedla včera k vyhlášení poplachu Libanonské armády (القوات المسلحة اللبنانية). Situaci na místě uklidňovaly síly mise UNIFIL (United Nations Interim Forces in Lebanon).

Podle libanonského webu Daily Star už zhruba měsíc izraelská armáda opevňuje hranici s Libanonem, staví zábrany a instaluje kontrolní věž. Libanonská armáda byla včera nakrátko uvedena do stavu bojové pohotovosti poté, kdy Izraelci začali montovat kamery u tzv. Fatiminy brány (שער פאטמה), ležící západně od izraelské obce Metula (מטולה).

Fatimina brána na izraelsko-libanonské hranici

Fatimina brána na izraelsko-libanonské hranici

Tato brána je bývalým přechodem na území jižního Libanonu, kde Izrael udržoval více než 20 let bezpečnostní nárazníkovou zónu. Ta byla ze dne na den zrušena po rozkazu Ehuda Baraka – dnešního ministra obrany a tehdejšího náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil – v červnu 2000. Nečekané stažení tehdy překvapilo izraelské spojence z Jiholibanonské armády (جيش لبنان الجنوبي, צבא דרום לבנון, צד“ל), jejíž členové prchali na území Izraele a ti, kterým se to nepodařilo, pak v Libanonu čelili trestům vězení. Stažení sice formálně ukončilo izraelskou přítomnost na území Libanonu, ale současně umožnilo usazení a opevnění teroristů šíitského Hizballáhu (Alláhovy strany) na samé hranici Izraele, což vedlo v roce 2006 k Druhé libanonské válce.

Na hranici dochází pravidelně k demonstracím, spojeným s házením kamenů na izraelskou stranu.

Pravidelně také dochází k přestřelkám, kdy Libanonci střílejí na izraelské vojáky, provádějící na hranici rutinní úkony. Loni jeden z libanonských vojáků zastřelil izraelského důstojníka poté, kdy nabyl dojmu, že jeho vozidlo překročilo o pár centimetrů hraniční čáru. V následující přestřelce Izraelské obranné síly zabily tři libanonské vojáky a novináře, který se na místě vyskytoval.

rozmístění sil mise UNIFIL v Libanonu (hranice na Golanských výšinách dle názoru OSN)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv