… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šely Jachimovič

Šely Jachimovič (Shelly Yachimovich), čerstvě zvolená předsedkyně bašty izraelského sekularismu – Strany práce, se staví proti jedné z nejdražších zásad izraelských sekularistů: Jachimovič dala při řadě příležitostní jasně najevo, že je proti tomu, aby židovské podniky pracovaly o šabatu.

V rozhovoru pro izraelský rozhlas, uskutečněném loni, kdy náboženské skupiny v Jeruzalémě bojovaly proti provozu továrny Intel o šabatu, Jachimovič uvedla, že bez ohledu na své náboženské přesvědčení je přesvědčena, že by podniky neměly pracovat o šabatu, dnu odpočinku židovského národa.

„Den volna v týdnu je společenským pravidlem a nemá to nic společného s tím, zda to je nebo není náboženský příkaz. Šabat je jedním z nejúžasnějších zákonů sociální spravedlnosti, jaký byl kdy uzákoněn,“ uvedla.

Jachimovič zmínila dlouhé spojení židovského národa se šabatem. „Je to židovský národ, kdo poskytl světu tento dar,“ uvedla v rozhovoru. „Podniky se snaží porušit tento zákon tím, že jen prezentují jako boj mezi sekulárními Židy a charedi Židy, ale to je nepřesné. Každý pracující si zaslouží alespoň jeden den v týdnu odpočinku od práce.“

Izraelský „zákon o pracovní době a odpočinku“ je složitá snůška toho, co se má a nemá dělat, spolu s legislativou o tom, kdo smí a nesmí pracovat o šabatu. Obecně vzato by měly o šabatu zavřít obchody a kanceláře, ledaže by měly povolení pracovat kvůli své důležitosti pro ekonomiku a bezpečnost země nebo z jiného důvodu. Tyto zákony nicméně dopadají jen na oblasti, které jsou v pravomoci městské nebo místní rady; nedopadají na kibucy, vesnická nákupní centra a časté průmyslové zóny v mnoha městech, kde se nachází většina velkých nákupních center. Nedopadají ani na podniky v oborech volného času a zábavy, jako jsou restaurace, kina a podobně. Navíc zákon je dokonce i ve městech pravidelně porušován a jeho dodržování je vynucováno jen laxně.

Jachimovič tento spletitý systém v minulosti kritizovala a podporovala mnohem širší zákaz provozování podniků o šabatu – nejen proto, že provozování podniků nutí Židy pracovat, i když by pravděpodobně byli raději doma s rodinami, a do práce jsou jen proto, že se bojí, že o ni jinak přijdou – ale také proto, že je nespravedlivé vůči zbožným podnikatelům, kteří přicházejí o možný zisk na úkor podniků, které mají o šabatu otevřeno a fungují za menší konkurence.

V rozhlasovém rozhovoru Jachimovič řekla, že vykreslování situace jako sporu mezi zbožnými a sekulárními je zavádějící: „Chtěla bych, aby se ke mně do debaty o této věci přidali další sekulární lidé, protože se jedná o jednoduchou věc: dodržování izraelského zákona, založeného na biblickém přikázání, který je také základním právem všech pracujících lidí.“ „Chci, aby sekulární Židé protestovali před podniky, které pracují o šabatu a kritizovali nespravedlivou výhodu, kterou mají na úkor svých zaměstnanců. B*hužel se to dosud nestalo,“ dodala.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku New Head of Secular Labor Party: Close Businesses on Shabbat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv