… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Obama při projevu na konferenci AIPAC

Obama při projevu na konferenci AIPAC

Ve volbách v roce 2008 současného prezidenta USA Baracka Husseina Obamu podpořilo odhadem 80 % amerických Židů. Podle posledních průzkumů však při volbách v roce 2012 obdrží židovských hlasů mnohem méně.

Průzkumy, které se uskutečnily před volbami v 9. newyorském okrsku, ukázaly, že pro řadu voličů v této silně židovské oblasti byl zásadní Obamův přístup k Izraeli – a jen 22 % s tímto přístupem bylo spokojeno.

Jejich nespokojenost je považována za rozhodující důvod vítězství republikánského kandidáta Boba Turnera v doplňovacích volbách do Sněmovny reprezentantů v Queens. Turner se se stal po 80 letech prvním příslušníkem Republikánské strany, který získal křeslo v tomto tradičně demokratickém okrsku.

Další průzkum ukázal, že Obama ztrácí podporu i mezi svými nejsilnějšími stoupenci, těmi, kdo mu poskytli dary na jeho kampaň v roce 2008. Ze Židů, kteří před 3 roky investovali do Obamova vítězství, by jich nyní podle nedávného průzkumu McLaughlin & Associates na jeho znovuzvolení přispělo je 64 %.

Wall Street Journal tento týden informoval, že Obamova kampaň zvyšuje úsilí o znovuzískání židovské podpory. Byl ustanoven vedoucí, odpovědný za židovskou podporu, a na setkání s židovskými dárci byli vysláni vysocí židovští demokratičtí představitelé, například bývalý poradce Bílého domu David Axelrod.

Spisovatel Dan Senor dal najevo skepsi nad tím, zda tato nová snaha uspěje. Obamovi poradci věří, že prezident má „komunikační problém,“ uvedl. Pravdou nicméně je, že „on nemá komunikační problém. Má celý seznam špatných kroků a protiizraelské rétoriky,“ říká Senor, který uvedl několik případů z mnoha, kdy se Obama choval k Izraeli nepřátelsky.

Pokles Obamovy podpory mezi těmi, kdo podporují Izrael, není doprovázen růst arabské podpory. Výzkum Pew Research Center ukázal neustále klesající podporu USA ve většině arabských a muslimských zemí. Navíc Palestinská správa v posledních týdnech otevřeně ignorovala Obamovy výzvy, aby přestala usilovat o plné členství v OSN, proti němuž se USA staví.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Obama Loses Jewish Support.

2 reakce na Obama ztrácí židovskou podporu

  • Scooolie napsal:

    Dobrá otázka. Odpověď je zřejmě obdobná, jako na otázku, jak mohou někteří Židé v ČR podporovat (k Izraeli nepříliš přátelskou) ČSSD – prostě dávají přednost domácí levicové agendě, která je jim blízká, před podporou Izraele…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv