… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrský tanec na ruské vlajce (záběr z obrazovky)

syrský tanec na ruské vlajce (záběr z obrazovky)

Poté, kdy Moskva v Radě bezpečnosti OSN opět zablokovala západní snahu o uvalení sankcí kvůli krvavému potlačování nepokojů režimem syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad), zahájili syrští aktivisté protiruské protesty.

Prodemokratičtí aktivisté vyzvali k tomu, aby se v úterý konal v Sýrii „den hněvu“ na protest proti ruské podpoře prezidenta Assada, jehož síly zabily přinejmenším dalších 19 lidí.

„Nepodporujete zabijáky,“ vyzvali aktivisté Rusko ve zprávě, oznamující úterní akci, která byla zveřejněna na facebookové stránce The Syrian Revolution 2011, která podporuje už šest měsíců trvající revoltu proti Assadovu režimu.

„Dáváme najevo svůj hněv na Rusko a ruskou vládu. Režim zmizí, ale lidé budou žít,“ dodali aktivisté.

Moskva v Radě bezpečnosti OSN zablokovala západní snahu o uvalení sankcí proti syrskému režimu a prosazuje konkurenční návrh rezoluce, který jen vyzývá vládu a opozici k zahájení přímých jednání – což je krok, o němž opoziční vůdci odmítají uvažovat, dokud neskončí razie.

Aktivisté uvedli, že demonstranti v centrech protivládních protestů, ve městech Homs a Derá (Deraa), na protest pálili ruské vlajky.

Assadův režim je významným dovozcem ruských zbraní, jejichž export do regionu byl přerušen vypuknutím Arabského jara. Sýrie má s Ruskem uzavřeny i další kontrakty v objemech miliard dolarů ročně.

Aktivisté uvádějí, že v úterý byly armáda a policie opět nasazeny do akce a v řetězci měst prováděly pátrání a zatýkání.

Jeden člověk byl zabit při pátrací akci v provincii Dejr al-Zúr (Deir al-Zour) na severovýchodě země a dalších pět zraněno při prohlídkách dům po domu ve městě Húla (Houla) v provincii Homs, sdělila agentuře AFP na Kypru syrská organizace na ochranu lidských práv.

Také v Homsu zemřeli další dva lidé – tělo jednoho z nich, který byl unesen před čtyřmi dny, bylo předáno rodině a další zemřel na následky zranění ze soboty, uvedla organizace.

Nejméně 34 lidí bylo zatčeno ve městě Zabadani, které leží 50 kilometrů západně od Damašku.

Více než 160 lidí bylo bezpečnostními složkami zatčeno v provincii Idlib u hranice s Tureckem a další desítky v Derá, v satelitních městě hlavního města a ve městech Latakíja a Banias na pobřeží Středozemního moře.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay uvedla, že k pondělku dosáhl počet lidí, kteří byli zabiti při syrských protivládních protestech, počtu 2.600.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Anti-Russian Protests Erupt in Syria.

Jedna reakce na Protiruské protesty v Sýrii

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv