… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mapa Araby prosazovaného dvoustátního řešení

mapa Araby prosazovaného dvoustátního řešení

Skoro dvě třetiny Izraelců podporují anexi přinejmenším částí Judeje a Samaří, pokud Palestinská správa uspěje se svou snahou o jednostranné uznání státnosti na půdě OSN. Ukázal to poslední průzkum společnosti New Wave Research.

Průzkum, který si zadalo národní křídlo strany Likud (Jednota), v jejímž čele stojí předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), pokrýval reprezentativní vzorek všech Izraelců, včetně Arabů s izraelským občanstvím.

Na otázku „Podporujete anexi oblastí Izraelem v reakci na jednostranné vyhlášení Palestinského státu?“ odpovědělo 37,3 % dotázaných, že všechny židovské obce v Judeji a Samaří musí Izrael namísto současné vojenské správy učinit součástí státu.

O něco málo více než 12 % respondentů podpořilo anexi jen velkých židovských center, jako jsou Maale Adumim, východní část Jeruzaléma a město Ariel v centrálním Samaří.

Navíc 11,6 % respondentů uvedlo, že by podpořili anexi obcí v oblastech, které jsou klíčové pro bezpečnost, jako jsou oblasti v blízkosti Ben Gurionova mezinárodního letiště a metropolitního Tel Avivu a Jeruzaléma.

Většina – 56 % – uvedlo, že jednostranné uznání Palestinské správy za nezávislý stát ohrozí bezpečnost Státu Izrael.

Jiný průzkum NWR provedený pro noviny Jisrael HaJom (Yisrael HaYom) zjistil, že 71,3 % Izraelců se obává, že Egypt se vrátí k nepřátelství vůči Izraeli.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Most Israelis Favor Annexing Parts of Judea and Samaria.

5 reakcí na Průzkum: Většina Izraelců pro anexi částí Judeje a Samaří

 • gugi napsal:

  Proč (u všech všudy !) se dotyčné území „neanektuje“ (přesněji: nezmění se status vojenské správy na státní správu) už teď?! (Resp. proč se to nezúřadovalo dříve?) Pokud nějakým způsobem „vznikne“ palestinský stát, pak po „anexi“ budeme (podle hantýrky krasoduchů z UN) obviněni z AGRESE VŮČI SVOBODNÉMU SUVERÉNNÍMU STÁTU! Zatímco nyní by se to dalo ještě uhájit jako jistý „administrativní“ postup ! 😉

 • gugi napsal:

  …teprve teď jsem se pozorněji zadíval na navrhovanou „two-state solution map“ (ne na tu v článku, ale na tu v tiskovém souhrnu Arutz-7) 🙁
  Ta mapa v původním článku, milosrdně a diskrétně zkrácená o určitý pruh území, nás ušetřila monstrózního zjištění, nalézajícího se na mapě v úvodu. Na té je situován jakýsi obludný koridor, mezi West Bank a Gazou, takže tvar palestinského stát nabývá obrysů jakéhosi embyonálního zmetku, spojeného pupeční šňůrou s Gazou, coby placentou, potažmo se Středozemním mořem. Zatímco tento vřed hostuje v těle Izraele, sám Izrael tak následkem projektovaného koridoru dostává tvar přelomeného nože…. Jak příznačné. 🙁
  Avinu šebašamajim …. !!

  • Scooolie napsal:

   Izrael nechce sám udělat první jednostranný krok s mezinárodněprávním dopadem. Aby pak nebyl viněn, že situaci způsobil. Nicméně Vaše argumentace má hlubokou logiku. Jen je chyba, že k anexi nedošlo už krátce po Šestidenní válce… Ale co si budeme povídat o Judeji a Samaří, když ani nad Chrámovou horou díky jednomu levicovému generálovi dodnes nevlaje izraelská vlajka….

 • t14 napsal:

  Divím se, že anexi částí Judeje a Samaří nepodporují všichni Izraelci. Já taky souhlasím s anexí Bavorska k České republice :-)) – abychom měli u nás nějaké pořádné hory. Dále bychom měli anektovat povodí Labe, protože potřebujeme přístup k moři.

  Podle mezinárodního práva je anexe ilegální. Izrael je civilizovaná země a proto by měl jednat v souladu s mezinárodním právem. Diskuse o anexi jsou proto tak trochu mimo mísu.

  Např. ve videu Israel’s Critical Security Needs for a Viable Peace jsou územní požadavky ze strany Izraele zdůvodňovány bezpečností. Možná tak před 40 roky Izrael potřeboval obsadit zmiňovaná území pro zajištění své bezpečnosti, dnes to už ale vůbec není pravda. Izrael má o několik generací modernější výzbroj než všichni jeho sousedi, během krátké chvíle může zdecimovat armády všech sousedních zemí. Díky moderní satelitní a jiné špionážní technice Izrael zjistí pohyby armád i ve vzdáleném okolí Izraele a může na ně včas reagovat.

  Jediné nebezpečí dnes pro Izrael jsou pouze raketky kasam, které ručníkáři odpalují na Izrael z Gazy. Už před více než 10 lety Izrael vyvinul systém THEL, který umí tyto raketky za letu zničit. THEL je založen na chemickém laseru, který má velké provozní náklady a zřejmě proto není využíván v praxi. Nebude ale myslím dlouho trvat, než bude vyvinut polovodičový laser o dostatečné intenzitě, který by mohl nahradit chemický laser v THELu.

 • Talmid napsal:

  Nejde ani tak o armádu, jako o teroristy. Mimo to, že 9 km úzký koridor je problém. Dá se rychle obsadit i s docela malou armádkou. krom toho, kdyby Izrael zjistil pohyb nepřítele v blízkozti hranic-udělá tzv. preventivní útok a západ se po…, že je to agresor.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv