… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mapa KypruTurecko pokračuje ve své konfrontační politice nejen vůči Izraeli, ale také vůči Kypru a Evropské unii. V neděli a v pondělí opět pohrozilo kyperské vládě v Nikósii, že podnikne odvetné kroky, pokud tato vláda zahájí průzkumné práce na nalezištích plynu a ropy u pobřeží ostrova. Současně Turci pohrozili zmrazením spolupráce s Evropskou unií, jejímž členem Kypr je.

Kypr je rozdělen na jižní část, které vládne mezinárodně uznávaná vláda Kyperské republiky, a sever, který Turecko v roce 1974 přepadlo, vytvořilo tam loutkovou tzv. Severokyperskou tureckou republiku a dodnes tam udržuje své okupační síly.

Turecko nesouhlasí s tím, aby mezinárodně uznávaná vláda Kypru zahájila v říjnu prostřednictvím americké společnosti průzkumné práce a případně těžbu ropy a plynu v kyperské výlučné ekonomické zóně.

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz včera novinářům řekl, že jeho země v rámci odvety zahájí výzkumné práce ve východním Středomoří – čímž měl zřejmě na mysli, že se má jednat o území, na které má nárok Kypr a které Turci uznávají jako vody patřící jejich loutkovému severokyperskému státu.

Turecký premiér Recep Rayyip Erdogan navíc pohrozil, že pokud se nepodaří vyřešit spor mezi oběma částmi ostrova a ostrov sjednotit, tak od začátku kyperského předsednictví Evropské unii – k němuž má dojít od 1. 7. 2012 – přeruší s Evropskou unií spolupráci.

Tomuto ultimátu zbývá jen zatleskat a doufat, že arogantní vláda v Ankaře slib dodrží a přestane Unii obtěžovat svojí nabubřelostí, požadavky na vstup či návrhy, aby se občané EU tureckého původu učili především turecky a ponechávali si občanství islámského asijského státu.

Dopřejme Turecku možnost soutěžit o dominanci v rámci islámského Blízkého východu s Íránem a příležitost využijme k definitivnímu uzavření od počátku nesmyslné epizody zvané „vstup Turecka do Evropské unie.“

6 reakcí na Psychotici na Bosporu: Turecko už zase vyhrožuje Kypru i celé Evropské unii

 • Pepino65 napsal:

  Řekl bych, že je dnes zcela jasné, že vstup Turecka do EU mělo být pouze kladením muslimského „kukaččího vejce“, což se projevuje právě teď. „Umírněný“ muslim Erdogan zcela mění rétoriku, teď už nepokrytě konfrontační tónem nařizuje a určuje „ďaurům“ co mají dělat a že budou vykázáni do patřičných míst. Nemůžu najít vhodnější termín, tak se začervenám a napíšu, že připosránkové z EU neudělají vůbec nic, opravdu skvělá reprezentace. Jsou jen 2 země na světě, které ví, jak se s muslimy jedná – Izrael a také Čína. Bojím se, že je to poněkud málo.

  • Stepan napsal:

   Článek i Vy Pepino65 máte úplnou pravdu. Jsem bloud, když jsem doufal, že se Atatürkovi povedla jakási sekularizace tureckého národa. A co armádní špičky, nebyl by čas udělat takový menší puč?

   • Scooolie napsal:

    Myslím, že sekularizace se minimálně ve městech povedla. Ale poslední roky probíhá naopak reislamizace… Bohužel současná vláda islámské AKP se cítí dědicem nejen Atatürka, ale také Osmanské říše…

 • gugi napsal:

  Velmi výstižný článek. Ad Pepino65: přesně. Doplnil bych, že uvedené 2 státy nejsou tak málo – Čína je obr a Izrael je mozek. To by mělo na půlměsíc stačit. 🙂

 • marcela napsal:

  neviděla bych to tak černě.. Ani s tou Čínou, ani s Izraelem. To, že číňani přemýšlejí trochu jiným způsobem než Evropa je zřejmé, ale to ještě neznamená, že nepřemýšlejí a Izrael? Nepochybuju. (o něm)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv