… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Roš hašana – Nový rok 5772 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Zítra večer, ve středu 28. září, zahájíme v synagógách a našich domovech oslavu příchodu Nového roku.- Roš hašana 5772.

Podle naší tradice 1. den měsíce tišrej stvořil Hospodin první lidi, Adama a Evu. Kromě toho nám tradice říká, že v ten samý den – 1. tišrej Všemohoucí vyžaduje od člověka, aby mu každoročně skládal účty za všechny své činy, které během uplynulého roku učinil.

Před Hospodinem se rozevírají tři knihy a do nich Bůh zapisuje všechny smrtelníky.

Do Knihy spravedlivýchספר לצדיקים jsou ihned o Roš hašana zapsáni a potvrzeni všichni opravdoví spravedliví – צדיקים גמורים. Tedy stoprocentní spravedliví.

Do druhé knihy, do Knihy hříšníkůספר לרשעים jsou zapsáni a potvrzeni o Roš hašana všichni opravdoví hříšníci, kteří nad svými činy nevyslovili upřímnou lítost a dokonce jsou na své hříchy a přestupky hrdi.

Konečně pak tu je i třetí kniha, do níž jsou zapsáni všichni tzv. prostředníספר לבינוניים. V ní je zapsáno 99.9% všech lidí. Jsme to vlastně my všichni, kteří jsme v uplynulém roce udělali mnoho dobrého, ale také máme na svědomí některé ne zrovna chvályhodné skutky. Prostě naše „plusy“ se prolínají s „minusy“. Nyní záleží opravdu jen a jen na nás, zda během deseti dnů pokání mezi Roš hašana a Jom kipurem budeme ochotni upřímně litovat našich „klopýtnutí“ a opravit námi narušené mezilidské vztahy a také zlepšit náš vztah k Hospodinu. Teprve poté, když tak učiníme, můžeme být opravdu klidní a s důvěrou očekávat, že nás Všemohoucí zapíše do Knihy spravedlivých a na konci Jom kipuru náš v ní též potvrdí.

Náš osud máme plně ve svých rukou, my jej můžeme zvrátit. Můžeme dosáhnout toho, že Všemohoucí soudce světa změní své mínění o nás a vynese nad námi mírnější rozsudek. Tuto pravdu nám též ukazuje zakončení modlitby ונתנה תוקף, jejímž autorem je mučedník za víru rabi Amnon z Mainzu (רבי אמנון ממגנצא), který žil ve 12. století. Praví se tam: “ ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזרהAle pokání, modlitba a dobročinnost odvracejí nepříznivý výnos.“

(Modlitbu U-netane tokef s českým překladem nalezneme na str. 269-71 machzoru na Nový rok „Ateret Jisrael“, nakl. Bergman, Praha 2010).

Vzhledem k tomu, že první den Roš hašana je ve čtvrtek (29.9), druhý den svátku v pátek (30.9.) a poté ihned následuje šabat (1.10.), je nutné před zahájením svátku, t.j. asi 15 minut před zapalováním svátečních svíček udělat doma עירוב תבשילין neboli smíšení vařených pokrmů, abychom mohli o svátečním dni (Roš hašana) vařit také na šabat. Na talíř dáme na tvrdo vařené vejce a krajíc chleba a nad těmito pokrmy říkáme text, který je na str. 3 a 4 výše zmíněného machzoru. Talíř pak dáme do lednice pokrmy, nad nimiž jsme pronesli text עירוב תבשילין jíme během třetí šabatové hostiny, t.j. tzv. סעודה שלישית mezi modlitbou mincha a marivem.

Pokud jsme náhodou zapomněli udělat עירוב תבשילין, není to tragedie, neboť důvěřujeme rabínovi města, který עירוב zajisté udělal s tím, jak je v textu uvedeno, že je pro všechny Židy žijící v tomto městě. Ze zásady se však na rabína města nemáme spoléhat, každá rodina má doma udělat eruv.

Všem čtenářům a příznivcům eretz.cz přeji שנה טובה ומתוקה!

Jedna reakce na Roš hašana – Nový rok 5772

 • marcela napsal:

  ad.. ונתנה תוקף
  Jedna z velmi pěkných a „silných“ interpretací..
  http://www.youtube.com/watch?v=yAgfv8UkqpE
  Chvíli mi trvalo, než jsem v té záplavě informací a písmenek vykutala jméno interpreta.. חנוך אלבלק.. Enoch Albalak (všichni zmiňují především skladatele). Ale interpret je taky velmi zajímavý člověk, zaslouží si pozornost… žije v kibucu Beit Hashita a na webu tam má krátký životopisný článek.. (historka o kohoutovi je dojemná..)
  http://beithashita.org.il/apage/58866.php

  .. שנה טובה ומתוקה

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv