… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dokonce i poté, kdy prezident USA Barack Hussein odložil zdrženlivost a vyzval na půdě OSN k celosvětovému konsensu o uvalení sankcí na režim syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad), Moskva dále financuje Assadovo přežití.

Assadovo brutální potlačování protivládních protestů si zatím vyžádalo životy více než 2.600 civilistů a vyvolalo ostrý nesouhlas jak Západu, tak tradičních arabských spojenců Damašku.

Navzdory několika kolům sankcí ze strany USA a Evropské unie je skutečná izolace syrského režimu blokována tradičním soupeřem USA, Ruskem.

Pro ruské představitele, kteří s USA soupeří na světovém zbrojním trhu a využívají prodej zbraní jako nástroj strategického vlivu, je Sýrie zemí kontraktů v objemu miliard dolarů.

Podle noviny The Moscow Times měly ruské investice v Sýrii v roce 2009 hodnotu 19,4 miliard dolarů, především ve zbrojních zakázkách, rozvoji infrastruktury, energetice a turismu. Ruský vývoz činil v roce 2010 do této země celkem 1,1 miliardy dolarů.

Sýrie také hostí jediný ruský přístav v teplých vodách mimo Černé moře. Základna v Tartúsu (Tartous), která je v ruských rukách od roku 1971, je považována za strategicky významné zařízení ruského námořnictva, které plánuje v roce 2012 její rekonstrukci.

Moskva je přesvědčena, že Assad může přečkat současné bouřlivé období a lze uchovat status quo. Populismus a odpor k zahraničním intervencí v blízkém sousedství jsou navíc dlouhodobým postojem Ruska.

Podle britského The Economis zůstávají oporou režimu klíčové vojenské jednotky a zpravodajské služby a protestní hnutí se těžko vzpamatovává z ran, které mu jsou režime zasazovány při bleskových úderech.

Za situace, kdy neexistují všeobecné sankce nebo intervence NATO v libyjském stylu, nemá Moskva žádný důvod se domnívat, že by se Assad neudržel u moci.

„Mám za to, že vůdcům země se podaří povstání potlačit,“ sdělil v pondělí agentuře AFP Iljas Umachanov (Ilyas Umakhanov, Ильяс Магомед-Саламович Умаханов ), místopředseda ruské Rady federace (Совет Федерации).

Rusko nesdílí Obamův pohled na Arabské jaro růžovými brýlemi ani jeho přesvědčení, že revoluce povedou k demokracii a následně mírové prosperitě. Namísto toho Moskva s klasickým ruským pesimismem je přesvědčena, že Arabské jaro povede k nestabilitě a krveprolití.

„Pokud by syrská vláda nebyla schopna udržet se u moci, pak je vysoká pravděpodobnost, že zapustí kořeny radikálové a zástupci teroristických organizací,“ sdělil minulý týden agentuře Reuter Ilja Rogačjov (Ilya Rogachyov, Илья Рогачёв), ředitel odboru hrozeb ruského ministerstva zahraničí.

Pokud by byl Assad svržen nebo se Sýrie propadla do sektářského chaosu, byly by ohroženy ruské investice v objemu miliard dolarů i strategická námořní základna v Tartu.

Moskva, která má kontrakty v objemu 10 miliard dolarů z Kaddáfího doby a v současnosti nejasnou budoucnost vztahů s dočasnou povstaleckou vládou v Tripolisu, nestojí o další NATem vedenou revoluci v Damašku.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Russia Banking on Assad.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv