… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hamas

Hamas

Izraelská Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet, Šabak, ש„ב ,שב„כ) uvolnila ke zveřejnění informaci, že v posledních měsících ve spolupráci s Izraelskými obrannými silami a Izraelskou policií, rozbila v Judeji a Samaří řadu teroristických buněk Hnutí islámského odporu (Hamas).

Všechny skupiny – až na jednu, která je zodpovědná za autobusový bombový útok 23. března 2011 v Jeruzalémě, který zabil 1 a zranil 47 lidí – byly v různé fázi operační připravenosti a byly zastaveny dříve, než mohly spáchat další útoky, mezi něž patřil i sebevražedný bombový útok, k němuž mělo dojít 21. srpna 2011 v Jeruzalémě.

Vyšetřování a zatýkání, prováděné od května do srpna 2011, vedly k zatčení nejméně 13 teroristů Hamasu. Agenti Šabaku uvedli, že zatýkání odhalila úsilí Hamasu znovu vybudovat svoji vojenskou infrastrukturu v Judeji a Samaří, aby byla schopna provádět útoky proti izraelským cílům.

Exposure of Judea and Samaria-based Hamas military terror infrastructures – zpráva o operacích na webu Šabaku (anglicky, *.pdf, 2,4 MB)

Tyto skupiny měly mít širokou podporu Hamasu zahrnující:

zahraničí: Ústředí Hamasu v cizině (zejména v Sýrii, Saúdské Arábii a Turecku) zajišťovalo velení, finance a výcvik

vězení: Aktivisté Hamasu se zaměřovali na přátele a známé v izraelských věznicích, aby je přesvědčili k provádění útoků, až budou propuštěni

Gaza: Hamas v Gaze zajišťoval místní velení, logistickou podporu a zbraně pro operace v Judeji a Samaří

V polovině roku 2010 Šabak odhalil vojenskou infrastrukturu Hamasu ve věznici Keciot (Ketziot), kde bylo více než 20 vězňů z Judeje a Samaří – kterým už takřka skončil trest – naverbováno k tomu, aby po propuštění páchali teroristické operace. Důraz byl kladen na únosy vojáků, kteří by následně mohli být využiti při jednání o výměně.

Šabak uvedl, že se mu podařilo rozšířit vyšetřování i mimo věznici a letos v srpnu odhalil síť Hamasu v Hebronu, která měla provádět únosy příslušníků Izraelských obranných sil a také sebevražedný bombový útok 21. srpna 2011 v Pisgat Zeev v Jeruzalémě.

Hebronská síť, která byla odhalena, kdy byl zadržen posel Hamasu z Damašku, také měla plánovat útoky v Guš Ecion (Gush Etzion) u Jeruzaléma. Při zátazích Šabaku byly také zabaveny velké zásoby zbraní a výbušnin.

Mluvčí Šabaku uvedl, že vyšetřování nadále probíhá a jsou přijímána preventivní opatření, založená na informacích, které se podařilo od teroristické sítě získat.

batoh, který obsahoval výbušniny

batoh, který obsahoval výbušniny

detonační systém

detonační systém

výbušniny nalezené v Jeruzalémě

výbušniny nalezené v Jeruzalémě

zatčení podezřelí z terorismu

zatčení podezřelí z terorismu

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku GSS Cracks Hamas Network.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv