… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

saúdský král Abdulláh

saúdský král Abdulláh

Saúdská Arábie se rozhodla vstoupit do 21. století. Saúdský král Abdulláh bin Abdul-Azíz Al Saúd (عبد الله بن عبد العزيز آل سعود) včera v pětiminutovém projevu k poradní Radě Šúra oznámil, významnou změnu ve statusu žen.

„Protože odmítáme marginalizaci žen ve společnosti ve všech rolích, které jsou v souladu s šaríjou (muslimským náboženským právem), rozhodli jsme se po projednání s našimi předními ulama (islámskými duchovnímu) a dalšími…zapojit od příštího volebního období ženy jako členy do Rady Šúra,“ oznámil starý monarcha. „Ženy budou moci kandidovat v obecních volbách a dokonce budou moci volit,“ dodal.

Saúdské ženy zahájily svůj boj za volební právo v dubnu speciální kampaní na sociální síti Twitter. Hnutí přezdívané Saúdská ženská revoluce začalo žít vlastním životem, vytvořilo stránku na síti Facebook a organizuje skupiny po celé zemi.

Král Abdulláh se nevyjádřil k tomu, zda ženy budou moci získat řidičský průkaz – který ženám stále není vydáván, i když technicky vzato žádný zákon tomu nebrání. Zákon nicméně ženám zatím brání řídit.

Přestože královo rozhodnutí je krokem kupředu, bude trvat ještě dlouho, než bude možné Saúdskou Arábii považovat za moderní zemi z hlediska rovnosti pohlaví.

Ženy stále musejí mít písemné povolení svého mužského „strážce“ – manžela, otce, bratra nebo dokonce syna staršího 13 let – aby mohly pracovat, podstoupit léčbu nebo odejet do zahraniční cestu.

Nutno dodat, že v Saúdské Arábii vládne absolutistický panovník. Královská hodnost je dědičná v rodině Saúd. V zemi neexistuje parlament ani volby na vyšší, než obecní úrovni. Král má k dispozici již zmíněnou Radu Šúra, jejíž pravomoc je však čistě poradní a jejíž 150 členů jmenuje sám vládce.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Saudi King to Grant Women Right to Vote.

2 reakce na Saúdský král dává ženám hlasovací právo

    • Scooolie napsal:

      A také je nutné ponechat potřebný čas, aby se dalo takové radikální rozhodnutí případně znovu zvážit a pokud by se ukázalo, že saúdské ženy nejsou ještě zralé, tak ještě i odložit…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv