… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Silvan Šalom

Vicepremiér a ministr pro regionální spolupráci Silvan Šalom (Silvan Shalom) byl hostitelem pondělní Mezinárodní konference pro regionální spolupráci v Tel Avivu. Konference se zúčastnili diplomaté, izraelští politici a podnikatelé z území Palestinské autonomie.

V zahajovacím projevu Šalom řekl, že konference je ukázkou toho, že regionální kooperace se může rozvíjet i přes existující problémy.

Šalom hovořil o mírových dohodách, které uzavřel Izrael s Jordánskem a Egyptem, a řekl, že vždy je třeba vidět řadové občany z těchto zemí a ne pouze extrémisty, kteří vystupují proti míru.

„Věřím tomu, že nová vláda která povstane po volbách v Egyptě naváže na mírové dohody, které byly uzavřeny mezi oběma zeměmi před více, než třiceti lety,“ řekl a pokračoval, „byl jsem velmi rád, že všichni kandidáti vyjádřili svůj souhlas s ideou, že mírové smlouvy mezi oběma zeměmi mají trvat věčně.“

Šalom řekl, že je třeba podporovat rozumné režimy v islámských zemích, spíše než extrémistické v čele s Íránem. Ve svém výčtu rozumných režimů zmínil také současné vedení Palestinské autonomie.

„Skutečně věřím, že současné palestinské vedení má zájem o mír s Izraelem,“ řekl. „Hovořil jsem s Abu Mazenem (Mahmúdem Abbásem) a s předsedou vlády Salámem Fajádem a oba se mi jeví jako zastánci myšlenky míru s Izraelem.“

„Nemyslím si, že jednostranný krok by vedl k porozumění, které by přineslo mír,“ dodal Šalom v souvislosti s vůlí Palestinské autonomie jednostranně vyhlásit stát během zasedání Spojených národů 20. září.

„Pokoušeli jsme se vést rozhovory a dojít k výsledkům již velmi dlouho, ale bohužel se nám to nepodařilo.“

Šalom také zmínil, jakým způsobem jeho ministerstvo přispívá k mírovým aktivitám: „Udělali jsme všechno, co je možné pro integraci – zrušili jsme blokování silnic, pokoušíme se zjednodušit život. Plánujeme na čtyřech přechodech vybudovat speciální salón pro obchodní aktivity, kde se budou moci izraelští a palestinští podnikatelé setkávat a diskutovat o společných projektech. Oběma stranám se tento nápad velmi zamlouvá. Otevřeli jsme také opět přechod na mostu Allenby, který umožňuje Palestincům přímo cestovat na letiště do Ammánu, aniž by museli strávit noc v hotelu Ammánu. Rozšířili jsme také hodiny, kdy je možný přechod přes přechod Tarkumíja (Tarkumiyah) na 13 hodin každý den, což umožňuje přejezd nákladních aut do přístavů v Ašdodu, Haifě a na mezinárodní letiště Ben Gurion. Takové procesy nemohou být realizovány jinak, než přímými jednáními,“ zdůraznil Silvan Šalom.

V rámci konference Shalom také ocenil bývalého britského premiéra Tony Blaura čestným uznáním za jeho neúnavnou práci ve prospěch odstraňování překážek a snaze o zlepšení bezpečnostní situace na Středním východě.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Shalom: The Current Palestinian Leadership Wants Peace.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv