… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

znak FBI

znak FBI

USA prováděly špionáž proti izraelskému velvyslanectví ve Washingtonu a následně stíhaly zaměstnance FBI, který prozradil podrobnosti o informacích, k nimž se Američané dostali. Obamova vláda se snaží celou věc ututlat, ale noviny The New York Times včera zveřejnily podrobnosti.

Leak Offers Look at Efforts by U.S. to Spy on Israel – článek na webu The New York Times (anglicky)

Samotná skutečnost, že došlo k úniku určitých informací z FBI není novinkou: Už loni byl odsouzen k 20 měsícům vězení za prozrazení informací blogerovi Shamai Leibowitz (Šamaj Lejbovic), radikální izraelský levičák, pracovník Nového izraelského fondu (New Israel Fund) a tlumočník FBI. Dosud se ale veřejně nevědělo, jaké informace vlastně prozradil, protože případ obklopovaly „mimořádné tajnosti“ jak situaci popisují noviny. Dokonce ani soudce Alexander Williams Jr. z Okresního soudu v Marylandu, který případ rozhodoval, nevěděl, jaké informace a komu byly vyzrazeny.

Nyní vychází najevo, že jako tlumočník FBI Leibowitz viděl – a zřejmě zapsal – přepis telefonních rozhovorů, které byly prováděny z izraelského velvyslanectví a monitorovány zpravodajskou službou USA. Informaci prozradil radikálně levicovému blogu Tikkum Olam, který vlastní Richard Silverstein.

Mezi lidmi, jejich hovory FBI odposlouchávala, byli podle Silversteina američtí stoupenci Izraeli a přinejmenším jeden kongresman. Majitel blogu novinám řekl,že tajné dokumenty, které od Leibowitze dostal, spálil. Mělo se jednat „o zhruba 200 stran doslovných záznamů telefonních hovorů a toho, co vypadalo jako rozhovory velvyslanectví. Uvedl, že v jednom případě izraelští představitelé diskutovali o obavě, že jejich hovor může být monitorován.“

Podle Silversteina Leibowitz dokumenty prozradil kvůli obavám z izraelských „agresivních snad ovlivnit Kongres a veřejné mínění“ a obav, že Izrael může udeřit proti jaderným zařízením v Íránu.

59letý Silverstein uvedl, že se rozhodl promluvit proto, aby vyšlo najevo, že Leibowitz, obvinění ze špionáže, jednal z ušlechtilých pohnutek.

Jeden z příspěvků na Silversteinově blogu, který byl údajně založen na Leibowitzově informaci, popisuje telefonáty mezi izraelskými představiteli v Jeruzalémě, Chicagu a Washingtonu, kteří diskutovali o názorech členů Kongresu na Izrael. Další popisuje hovor mezi nejmenovaným židovským aktivistou v Minnesotě a izraelským velvyslanectvím týkající se oficiálního setkání představitele ambasády s poslancem Keithem Ellisonem, demokratem z Minnesoty a muslimem (vůbec prvním muslimem, zvoleným do Kongresu USA), který plánoval oficiální cestu do Gazy.

NYT uvádějí: „Pan Silverstein uvedl, že si pamatuje, že představitelé velvyslanectví mluvili o sepsání komentářů, které by byly zveřejněny pod jmény amerických stoupenců. Uvedl také, že přepis dále obsahoval třístranný rozhovor mezi kogresmanem z Texasu, americkým stoupence tohoto kongresmana a představitelem ambasády. Pan Silverstein uvedl, že si nedokáže vybavit žádné ze jmen.“

Zatímco USA provádějí špionáž proti Izraeli rutinně, jsou současně mimořádně přísné ve svém postoji k Jonathanu Pollardovi, který prováděl v USA špionáž pro Izrael a obdržel doživotní trest vězení.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku US Spied on Israel Embassy in Washington.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv