… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ministr financí Juval Štajnic

ministr financí Juval Štajnic

Izraelský ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) včera prohlásil, že snaha Palestinské správy o uznání Palestinského státu na půdě OSN je pro Izrael větší hrozbou  než terorismus.

„Tato palestinská iniciativa představuje vážnější hrozbu, než představuje Hamas,“ uvedl ministr v izraelském veřejnoprávním rozhlase.

Pokud Palestinská správa se svým plánem stát se členem OSN uspěje, Izrael bude „reagovat,“ slíbil.

Štajnic dodal, že je přesvědčen, že plán, který má být realizován na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku 20. září 2011 nelze zastavit.

Izraelský ministr infrastruktury Uzi Landau také v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas řekl, že pokud Palestinská správa bude pokračovat ve svém úsilí, bude to znamením ukončení všech dohod, podepsaných s Izraelem.

„V takovém případě je jasné, že naše dohody s Palestinci jsou neplatné,“ uvedl Landau, který patří k hrdě nacionalistické straně Izrael náš domov (Jisrael Bejtenu).

„Musíme uplatnit naši suverenitu nad územími, ohledně nichž existuje konsensus – tj. nad údolím Jordánu a velkými bloky osídlení a ještě nad dalším územím,“ dodal.

Landauovo prohlášení je ozvěnou předchozích vyjádření ministra zahraničí Avigdora Liebermana, který řekl, že jednostranné kroky Palestinské správy budou „koncem Oselských dohod“ a vynutí si „diplomatické oko za oko“ z izraelské strany.

Dohody z Osla jsou podkladem, na základě něhož Izrael uznává Palestinskou samosprávu a spolupracuje s ní. Bez Oselských dohod nebude existovat žádný právní rámec pro vládní, ekonomickou nebo bezpečnostní spolupráci – ani mechanismus pro zachovávání základní infrastruktury jako jsou dodávky vody a elektřiny do palestinskoarabských enkláv.

mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Steinitz: PA Statehood Bid More Dangerous Than Hamas.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv