… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Standard & Poor'sUprostřed celosvětových ekonomických turbulencí ratingová agentura Standard & Poor’s minulý týden zvýšila dlouhodobý kredit Izraele v zahraničních měnách ze stupně A na A+.

Agentura ocenila izraelskou „prosperující a odolnou ekonomiku, silné instituce, pokračující fiskální konsolidaci a robustní externí výkonnost“ a také fiskální vedení země za „opatrné makroekonomické řízení“, přičemž zmínila předpokládané příjmy z nedávno objevených mořských nalezišť zemního plynu. Zmínila však také „významná geopolitická rizika,“ jimž Izrael čelí a značný dluh veřejného sektoru.

Izraelský ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) zlepšení ratingu označil za „čestné ocenění izraelské ekonomiky a úspěšného čelení globální krizi, která ohrožuje západní ekonomiky již zhruba tři roky.“ Ocenění je podle ministra velmi působivé s ohledem na dluhovou krizi a vysoké míru nezaměstnanosti, které se projevily na ratingovém ocenění jiných zemí světa.

Rozhodnutí o zlepšení ratingu ocenil také guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer, který řekl, že „chválil vládu a ministerstvo financí kvůli jejich úmyslu pokračovat v odpovědné rozpočtové politice.“

Izraelská ekonomika přečkává globální ekonomický pokles poměrně úspěšně.

Ratingové ocenění plnění závazků v izraelské měně ponechala agentura S&P beze změny na AA-/A-1+.

Přehled ratingových stupňů Standard & Poor’s na Wikipedii (anglicky)

5. srpna 2011 S&P vyvolala celosvětové pozdvižení snížením ratingu USA o jeden stupeň z nejvyššího AAA na AA+.

Nejznámější ratingová agentura světa 24. srpna 2011 naopak zvýšila ohodnocení schopnosti České republiky dostát svým závazkům v cizích měnách o dva stupně z A na čtvrté nejlepší možné ocenění AA- a ohodnocení schopnosti plnit krátkodobé závazky v domácí měně zvýšila o jeden stupeň na AA – v obou případech se stabilním výhledem do budoucna. Standard & Poor’s den poté zlepšila také hodnocení schopnosti plnit dlouhodobé závazky u Hlavního města Prahy o jeden stupeň na A+.

Rating AA- má vedle České republiky například Čínská republika (Tchajvan), Japonsko, Kuvajt nebo Saúdská Arábie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv