… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ministr zahraničí Turecka Ahmet Davutoğlu dal dnes židovskému státu ultimátu – buď se do 24 hodin omluví za zabití tureckých aktivistů, kteří zaútočili na izraelské vojáky při snaze o inspekci lodi Mavi Marmara, nebo Turecko podnikne proti Izraeli „diplomatické kroky.“

Davutoğlu trvá na tom, že k omluvě musí dojít ještě před tím, než bude zítra zveřejněna tzv. Palmerova zpráva, obsahující závěry vyšetřování incidentu komisí OSN.

„Nebudeme souhlasit se šestiměsíčním odkladem zveřejnění zprávy,“ uvedl Turek v reakci na zprávy, že izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) chce k dosažení dohody s Tureckem více času.

Turecké noviny Today Zaman citovaly zdroje blízké ministru zahraničí, které uvedly, že se ministr vrátí zítra do Ankary ze summitu v Paříži a zahájí diskuse před zveřejněním Palmerovy zprávy, k němuž by mělo dojít zítra večer.

Davutoğlu uvedl, že dosud všechny žádosti o odložení zveřejnění zprávy podal Izrael. Turecko s odkladem několikrát souhlasilo, protože s ním Izrael chtěl jednat o dohodě, vysvětloval. „Trpělivě jsme čekali na izraelské rozhodnutí,“ uvedl, „ale zdá se, že Izrael má s rozhodováním problém. Turecko dalo jasně najevo svůj postoj k této záležitosti s tím, že nebudeme souhlasit s dalším odkládáním zveřejnění zprávy.“

Turecký diplomat tvrdil, že Izrael informoval Turecko, že bude souhlasit s omluvou, ale „když jsme se dostali do konečné fáze, Izrael vždy udělal na poslední chvílí kvůli koalici krok zpět.“

„Turecko uvalí na Izrael a další mezinárodní prvky dobře známé sankce,“ varoval. „Pokud se Izrael neomluví, začneme s realizací Plánu B.“ Tento plán zahrnuje snížení úrovně diplomatických vztahů a „právní válku“ proti Izraeli u světových soudů.

Ahmet Davutoğlu přiznal, že zpráva bude obsahovat některé závěry, které Turecko odmítne.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Turkey Gives Israel 24 Hours to Apologize.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv