ministerstvo zahraničí Turecka
Ministr zahraničních věcí Turecka Ahmet Davutoğlu dnes oznámil, že jeho země omezuje diplomatickou přítomnost v Izraeli a pozastavuje plnění vojenských smluv, dokud se židovský stát „plně neomluví“ za smrt 9 tureckých občanů během zákroku Izraelských obranných sil proti lodi Mavi Marmara, směřující do teroristy ovládané Gazy, v roce 2010.
Snížení diplomatických vztahů má dle turecké představy znamenat snížení úrovně vzájemných diplomatických vztahů na úroveň 2. tajemníků velvyslanectví.
Izraelský velvyslanec v Ankaře Gabi Levy – jehož funkční období však stejně skončilo – tak odjede nejpozději do středy a v dohledné době se do turecké metropole žádný jeho nástupce nevydá. Obdobně lze v rámci diplomatické reciprocity očekávat rychlý odjezd tureckého velvyslance z Izraele.
Turecko se k razantnímu diplomatickému kroku rozhodlo den poté, kdy vůči Izraeli vzneslo ultimativní požadavek na omluvu, a krátce poté, kdy do médií unikla závěrečná zpráva vyšetřovací – tzv. Palmerovy – komise OSN.
Türkiye İsrail İlişkileri Hk. – prohlášení tureckého ministra zahraničí k turecko-izraelským vztahům (turecky)
Türkiye İsrail İlişkileri Hakkında Basın Açıklamasının Videosu – videozáznam z tiskové konference k turecko-izraelským vztahům (turecky)
Komise došla k závěru, že Izrael má právo provádět blokádu Pásma Gazy, které ovládají teroristé Hnutí islámského odporu (Hamas). Co se týče incidentu s lodí Mavi Marmara nese Izrael podle zprávy odpovědnost za nadměrné užití síly, přičemž ovšem vina leží i na straně některých aktivistů – zejména z turecké islamistické organizace IHH – kteří střet vyprovokovali.
Rozhodnutí Turecka zatím neudělalo na izraelskou politickou scénu velký dojem. Zatímco ministerstvo zahraničí ve smířlivém duchu vyjádřilo naději na urovnání vztahů v budoucnu, různí poslanci si neberou servítky a pokud přímo neposílají Turecko k čertu, tak alespoň namítají, že to není Izrael, ale ten, kdo provokaci s lodí Mavi Marmara zosnoval, kdo by se měl omlouvat.