… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

prezident Nigérie Goodluck Jonathan (zdroj: Wikipedie)

Izrael včera získal dílčí úspěch ve své diplomatické snaze zablokovat v Radě bezpečnosti OSN přijetí „Palestiny“ za řádného člena OSN a tedy de iure uznání Palestinského státu. Nigérie oznámila, že se při pátečním hlasování v Radě bezpečnosti hlasování zdrží, a Gabon, který palestinský návrh původně podporoval,  váhá.

O nigerijském rozhodnutí informoval úřad izraelského ministra obrany Ehuda Baraka po ministrově schůzce s nigerijským prezidentem Goodluckem Jonathanem v New Yorku.

Barak o schůzce předem informoval předsedu vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) a představitele vlády USA, kteří se také snaží snahu Palestinské správy o uznání státnosti v Radě bezpečnosti zmařit.

Barakův úřad ve svém prohlášení uvedl, že schůzka Ehuda Baraka a Goodlucka Jonathana byly sjednána minulý týden a týkala se také hrozby mezinárodního terorismu a spolupráce obou zemí v této oblasti.

Před schůzkou mezi ministrem a prezidentem byl postoj Nigérie nejasný.

Palestinská správa se snaží získat řádné členství v OSN a tím i de iure uznání Palestinského státu. K přijetí za řádného člena OSN je nutný souhlas Valného shromáždění, kde existuje velmi pohodlná propalestinská většina, avšak návrh na přijetí musí předložit Rada bezpečnosti.

Možnost, že by Rada takový návrh předložila je vyloučená, neboť USA oznámily, že jej budou vetovat. Veškeré současné diplomatické úsilí tak směřuje k tomu, aby žádost Palestinské správy nebyla v Radě bezpečnosti přijata bez ohledu na americké veto.

Ke schválení návrhu v 15členné Radě je nutný souhlas nejméně 9 jejích členů, takže USA a Izrael se nyní snaží získat – vedle USA – přislib ještě dalších alespoň 6 zemí, že návrh Palestinské správy nepodpoří.

Podle aktuálních zpráv se k palestinské žádosti kladně nepostaví USA, Německo, Kolumbie a Nigérie. Pro naopak bude hlasovat Čína, Rusko, Indie, Libanon a Jižní Afrika.

Gabon, který podle palestinské autonomie původně přislíbil podporu, podle včerejších zpráv zatím váhá.

Svůj postoj dosud oficiálně neoznámila Bosna a Hercegovina, Brazílie, Francie, Portugalsko a Velká Británie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv