… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Uznání „Palestiny“ v Česku podporuje jen krajní levice: komunisté, zelení, Kavan či Uhl 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Levicová láska: soudruzi Miloš Jakeš, Jásir Arafát a Gustáv Husák

Levicová láska: soudruzi Miloš Jakeš, Jásir Arafát a Gustáv Husák

Za dva dny předloží Palestinská správa Radě bezpečnosti OSN žádost o přijetí za řádného člena a tedy uznání de iure své státnosti. Rada bezpečnosti tuto žádost nepodpoří a „Palestina“ (ať už pod tímto názvem představujeme cokoliv) se řádným členem OSN nestane.

Na české politické scéně je postoj k řešení blízkovýchodního konfliktu umírněný a je potěšující, že převážná většina významnějších politických stran ústy svých představitelů vyváženě podpořila mírový proces a vznik Palestinského státu po dohodě mezi Izraelem a autonomní Palestinskou správou a nikoliv konfrontační jednostranný krok arabské autonomie. Vyhraněně proarabské jsou jen krajně levicové strany – Komunistická strana Čech a Moravy a Strana Zelených.

Komunisté

Postoj komunistů je dlouhodobě setrvalý a každý příležitostný čtenář jejich Haló novin nemá pochybnosti, že bolševici stojí na straně svých dávných přátel z Organizace pro osvobození Palestiny stejně pevně, jako když se jejich vůdce Gustáv Husák líbal na ruzyňském letišti s vůdce teroristů Jásirem Arafátem.

Postoj komunistů vystihuje citát z článku Václava Jumra „Blízkovýchodní poselství“ z 3. 6. 2011:

„[…] Tedy nikoliv Stát Palestina, ale palestinská rezervace. Netanjahu se nemůže odebrat na návštěvu jižní Afriky, kde již nevládnou potomci bílých otrokářů, aby se tam inspiroval a poučil, jak založit palestinský bantustan jako jinou formu ujařmení palestinského národa. I tak by se v sionistické představě dal »řešit« konflikt na Blízkém Východě […]“

Obdobně se rozohnil místopředseda ÚV KSČM a poslanec Evropského parlamentu Jiří Maštálka v článku „Porušování mezinárodního práva ohrožuje i budoucnost ČR“ z 5. 9. 2011:

„[…] V posledních dnech vyvolává diskusi hlasování o přijetí Palestinského státu do OSN. Česká vláda opět „nezklamala“ (alespoň v některých věcech, i když stvořila mnohomluvnou, ale těžko realizovatelnou koncepci zahraniční politiky) a zařadila se vzorně za prapor USA a několika dalších zemí. Tento krok však nelze vnímat jen jako pouhou loajalitu k „velkému bratrovi“. OSN byla stvořena právě proto, aby sporné otázky byly řešeny v souladu s mezinárodním právem. A je nepřijatelné, aby stát, jako je Palestina, byl o tuto možnost ochuzen a byl mu statut člena OSN odepírán. Od českého předsednictví EU v roce 2009, které v tomto regionu odstartoval jemně řečeno »velmi nešikovně« ministr zahraničních věcí K. Schwarzenberg, se pranic nezměnilo na hloubce a šíři humanitární krize a vyostřování Palestinsko-Izraelského konfliktu. Státy, které budou hlasovat proti přijetí Palestiny do OSN, jako by měly na mysli pouze jedno, a to další silové řešení tohoto konfliktu.[…]“

Zelení

Postoj Strany Zelených je vyjádřen v tiskové zprávě z 15. 9. 2011, v níž tato strana potvrzuje svoji krajně levicovou a tedy protiizraelskou orientaci:

„[…] Vzhledem k trvající vojenské nadvládě Izraele nad Palestinou, která odporuje mezinárodnímu právu, nepovažujeme jednostranný krok přijetí palestinského státu do OSN za narušení, ale naopak za narovnání obou stran vlekoucího se ozbrojeného konfliktu a spravedlivější výchozí pozici pro jeho mírové řešení.

Zelení považují za podmínku mírového uspořádání okamžité ukončení násilí oběma stranami, ustanovení palestinského státu na základě hranic z roku 1967 a postupné stažení izraelských okupačních sil a nelegálních osad z okupovaných území i spravedlivou kompenzaci palestinských uprchlíků. Chápeme obavy izraelských občanů o svoji bezpečnost. Mezinárodní společenství však musí dát izraelské vládě jasně najevo, že nepřiměřené a protiprávní použití síly a pokračující podpora výstavby izraelských osad na okupovaných územích včetně východního Jeruzaléma je cestou násilí a ne cestou k míru.

Vojenská spolupráce s Izraelem se již stala argumentem, proč se ministr obrany Alexandr Vondra vyjádřil proti podpoře demokratických sil v Egyptě. Tradiční přátelství České republiky s Izraelem v žádném případě neznamená podporu libovolnému kroku izraelské vlády a hospodářským a vojenským lobby. Strana zelených za přátele Česka považuje především všechny součásti izraelské a palestinské občanské společnosti i politických sil, které dlouhodobě usilují o mírové řešení konfliktu a nezneužívají minulosti pro ospravedlnění násilí.[…]“

Zkušenosti z minulých konfliktů s Araby, včetně zkušeností s raketovým ostřelováním svého území (anebo snad měli Zelení na mysli zkušenost s holokaustem?) tedy Izrael nemá „zneužívat“ a bránit vzniku teroristické entity. Také by podle Strany Zelených měl „stáhnout nelegální osady z okupovaných území“, čímž se zřejmě míní i vydání Starého města jeruzalémského včetně Chrámové hory a Západní zdi (Zdi nářků) do arabských rukou.

Ve tiskové zprávě Zelených je citován předseda Ondřej Liška a „zahraničně politický expert“ Ondřej Horký. Lze tedy předpokládat, že prohlášení podepsané jen mluvčím strany je oficiálním stanoviskem strany.

Jednotlivci

Na podporu přijetí „Palestiny“ do OSN sbírá v České republice podpisy pod petici tzv. „Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě“.

Za měsíc se pod petici podepsalo celých 179 českých občanů, mezi nimi známý krajně levicový publicista a bývalý politik Petr Uhl, svými proarabskými excesy neblaze proslulý bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan, bývalý předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka z ČSSD, představitel levého křídla Strany Zelených Matěj Stropnický nebo vždy proarabsky naladěný orientalista Luboš Kropáček.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv