… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dr. Oktar Babuna, vrchní rabín Šlomo Amar, Dr. Cihat Gundogdu

Dr. Oktar Babuna, vrchní rabín Šlomo Amar, Dr. Cihat Gundogdu

Během návštěvy dvou tureckých teologů Dr. Oktara Babuny a Dr. Cihata Gundogdu, kteří přijeli do Izraele jako emisaři tureckého teologa a filosofa Dr. Adnana Oktara, došlo v Izraeli i k setkání s vrchním sefardským rabínem Šlomem Amarem (Shlomo Amar). Ten kladně odpověděl na pozvání Dr. Oktara a přislíbil, že se jako jeho host zúčastní mezikonfesního dialogu v Istanbulu, jehož cílem je zlepšení vztahů mezi Tureckem a Izraelem.

Rabi Amar vyjádřil zájem o hebrejský překlad Oktarovy knihy Evoluční podvod (The Evolution Deceit) a poslal Oktarovi svoji knihu Genesis, která se zabývá otázkou fosilii z jeho hlediska, jako výraz důležitost názorů a učení o stvoření

Datum návštěvy dosud nebylo stanoveno.

Oba emisaři se setkali na počátku týdne s ministrem Elim Jišajem (Eli Yishai), předsedou nábožeské sefardské strany Šas (ש“ס), a pozvali ministra k návštěvě Adnana Oktara a podle Barbuny Eli Jišaj toto pozvání zvažuje.

V rozhovoru pro Arutz 7 Dr. Gundulu prohlásil, že věří, že interkonfesní dialog může přispět k odstranění napětí, které mezi oběma státy vzniklo.

Během rozhovoru s Eli Jišajem emisaři vyjádřili přesvědčení, že příčinou stávajícího napětí mezi Ankarou a Jeruzalémem je situace kolem lodě Mavi Marmara v květnu 2010. Eli Jišaj se zajímal o to, zda jako zástupce izraelské vlády bude požádán, aby se omluvil za smrt devítí tureckých teroristů z organizace IHH, kteří byli zabiti při napadení izraelských vojáků, bránících lodi pokračovat v cestě do Gazy.

Vláda v Ankaře žádala od Izraele omluvu, kompenzaci pro rodiny a zrušení blokády Gazy, k níž došlo z důvodu pašování zbraní na území palestinské autonomie. Izrael vyjádřil politování a nabídl odškodnění pro rodiny, ale odmítá se omluvit za smrt ozbrojených teroristů, kteří napadli jako první izraelské vojáky a kteří na lodi nevezli humanitární pomoc.

Oktar v rozhovoru pro Arutz 7 ozřejmil, že se neočekává omluva ze strany Jišaje, nicméně je Oktar přesvědčen, že omluva ze strany Izraele je tím nejrozumnějším krokem. Doslova řekl: „Nemohu rozhodnout za izraelský národ, ale můj osobní názor je, že omluva je nutná. Omluva je důstojný akt, je to zdvořilost a slušnost. Není to nic degradujícího, nejedná se o pokoření, je to akt milosti. Doporučujeme omluvu a kompenzaci, protože to umožní zmírnit napětí a dojít minimálně k rovnováze ve vztazích.“

„Naše víra nás zavazuje k tomu učinit něco, co situaci zmírní,“ řekl. „Nicméně Izrael se musí rozhodnout o omluvě. Věříme, že návštěva vrchního rabína Amara a ministra vnitra Eliho Jišaaje v Istanbulu může zmírnit napětí.“

„Při této příležitosti si dovolujeme vyjádřit naší úctu, lásku a pochopení pro židovský lid. Chceme vyjádřit naše společné principy ve víře a společné cíle. Podle naší víry v této době není lepšího řešení, než příchod krále Mesiáše. Budeme se spolu setkávat a diskutovat, ovšem žádná setkání ani diskuse nemohou přinést úplné řešení problémů. Úplné řešení přinese teprve příchod krále Mesiáše, s jehož řešeními problémů budou všichni spokojení a budou pro všechny přijatelná,“ řekl Oktar.

Oba emisary přijal také předseda Knesetu Reuven Rivlin, předseda frakce strany Likud v Knesetu poslanec Ze’ev Elkin a poslanec Nissim Ze’ev a další osobnosti veřejného a života. Oba teologové se vrátí do Istanbulu koncem tohoto týdne.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Rishon Lezion Accepts Invitation to Turkey.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv