… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás předevčírem v historickém projevu na Valném shromáždění OSN oficiálně požádal o uznání Palestinského státu.

Abbás projev zahájil označením Izraele za „okupační mocnost, která páchá etnickou čistku palestinského lidu, vytlačuje jej z jeho původní domoviny.“ Hovořil o „brutalitě“ izraelských vojenských kontrolních stanovišť s tím, že Izrael vede agresivní válku v Gaze, jejíž součástí jsou atentáty a vzdušné údery na školy a nemocnice.

„Náš lid bude pokračovat ve svém lidovém, mírumilovném odporu,“ prohlásil Abbás. „Tato izraelská osidlovací politika zničí naději na dosažení dvoustátního řešení a hrozí podkopáním struktury Palestinské národní správy a dokonce samé její existence.“

Dodal, že činí izraelskou vládu zodpovědnou za expanzionistické hnutí židovských obyvatel Judeje a Samaří s tím, že to zničí naději na mír. Abbás varoval, že tento problém se změní na náboženský konflikt a „pro nás není možné akceptovat jednostranné akce“ ze strany izraelské vlády.

„Žádáme OSN, aby deklarovala nezadatelnost práv palestinského lidu,“ prohlásil Abbás a dodal, že on sám a mnoho dalších Arabů bylo izraelskými „okupanty“ donuceno v roce 1948 opustit své domy a vesnice.

Abbás dále řekl, že ochoten ke kompromisu v tom směru, že jako stát přijme jen 22 % historické Palestiny. Dodal, že jeho cílem je: realizace nezadatelných práv palestinského lidu s východním Jeruzalémem a Gazou jako součástí státu; vyřešení otázky arabských uprchlíků v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 194; a propuštění palestinských věznů – které označil za „vězně svědomí“ – z izraelských věznic. Jeho čtvrtým požadavkem je, izraelské odsouzení „násilností osadníků.“

Předseda Palestinské správy uvedl, že násilí odsuzuje také autonomie a OOP, a dodal, že OOP je připravena se okamžitě vrátit k jednání, pokud budou tyto požadavky splněny.

Mahmúd Abbás obvinil Izrael, že vždy zničil každou mírovou iniciativu a že je nyní mnohem nebezpečnější vyhýbat se otázce palestinské státnosti a dokud tato otázka nebude vyřešena „nic nebude jako obvykle.“ Potvrdil svoji připravenost na okamžitou nezávislost a uvedl, že podá žádost o plné členství v OSN jako nezávislý stát.

Abbás uvedl, že jednání o míru nemohou existovat bez jasných parametrů a časového rozvrhu. Izraelské „vojenské okupaci“ dal za vinu změnu hranic Palestinského státu a změnu demografie a prohlásil, že to je zcela nepřijatelné. Označil danou chvíli za „okamžik pravdy“ a dodal, že čeká, že svět řekne, že nedovolí Izraeli „okupovat nás navěky.“

„Dost, dost, dost,“ prohlásil Abbás poté, kdy hovořil o 63 letech tragédie jeho „národa“ a obvinil Izrael, že „stojí nad zákonem.“

„Jsme zbytečný a nechtěný národ,“ zeptal se vůdce OOP se zjevnou narážkou na „palestinský národ“, o němž až do 60. let minulého století nebylo vidu ani slechu, a se zjevnou snahou vytvořit dojem, že palestinský Arab není Arabem.

Vůdce teroristické Organizace pro osvobození Palestiny poté hovořil o „Palestinském jaru“, době, kdy se „uprchlíci“ budou moci vrátit „domů“, kdy muži, ženy a děti budou moci vést normální život a obvinil Izrael ze zabírání „palestinské půdy“ a pálení olivovníků.

Mahmúd Abbás s kopií žádosti v ruce prohlásil, že „Palestina“ žádá o přijetí do OSN v hranicích Zajordánska ke dni 4. června 1967 a s východní částí Jeruzaléma jako hlavním městem.

Plné členství v OSN a tím de iure uznání Palestinského státu – jemuž vládnou teroristické organizace Hamas a Fatáh – označil za „největší příspěvek míru.“

Jedna reakce na Vůdce palestinských Arabů požádal OSN o uznání Palestinského státu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv