… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek (kliknutím zvětši)V neděli otevřela Židovská obec v Praze v Jubilejní synagóze v Jeruzalémské ulici výstavu „Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek“. Výstava mapuje novodobou historii židovské obce v nelehkých obdobích, která sebou přinesla druhá polovina dvacátého století. Kurátorem výstavy je Martin Šmok, který s důsledností sobě vlastní sesbíral neuvěřitelné množství materiálů a patrně nejtěžší prací bylo vybrat pro výstavu ty, které jsou pro to či ono období reprezentativní.

Věříme, že výstava se stane pouze prvním krokem, po němž bude následovat publikace. Výstava vznikla díky spolupráci s mnoha institucemi, z nichž jmenujme alespoň Ústav pro výzkum totalitních režimů.

Realizace výstavy se uskutečnila za pomoci Nadace Židovské obce v Praze a Magistrátu hl. m. Prahy.

Výstava bude otevřena denně kromě sobot a židovských svátků od 11.00 do 17.00 hodin.

Nejlépe vysvětlují význam a poselství výstavy slova kurátora při otevření. Jeho projev zde uvádíme tak, jak jej přednesl, bez redakčních úprav. Domníváme se, že tento proslov nad jiné charakterizuje vztah dnešní mladé a střední generace židů k jejich minulosti a spojení s českým židovstvím.

výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek (kliknutím zvětši)  Dobrý den,

mně nezbývá než pokračovat v děkování, protože se to přeci jenom patří. Já bych opět rád zmínil představitele Obce, kteří našli odvahu se do toho pustit. Mám za to, že jejich role ve vzniku toho, co nás čeká tam nahoře… byla klíčová. Ale samozřejmě by tahle výstava nevznikla bez těch, kteří byli ochotni se podělit o svoje vzpomínky a o svoje fotografie.

Od těch, kteří žijí tady, po lidi po celém světě, až po nezaměstnaného izraelského řidiče kamionu, který strávil celý svůj volný den tím, že mi vezl jedinou zachovanou fotografii svého předka a ještě trval na tom, že mě pozve na večeři, protože mu přišlo důležité, aby ke jménu pana Šalamouna Velkese byla přiřazena jeho tvář. To je to, o čem ta výstava vlastně je.

výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek (kliknutím zvětši)Ta výstava je o obrazech, o fotografiích, které často nedořeknou vše. Ta výstava často klade víc otázek než odpovědí, právě proto, že je to výstava, a ne akademická publikace. Jednu věc ale říká velice jasně, a to je to, že pražští židé navzdory vyvraždění většiny z nich se nikdy nestali zaniklou rasou, jejíž artefakty se ukazují v muzeu, ale že tady vždycky byli, až doteď, že tady pořád jsou, že židovská historie Prahy byla nedílnou součástí města v dobrém i ve zlém, v okamžicích beznaděje i v okamžicích naděje. Téměř se nabízí ten bonmot s propojením od samého začátku, neboť všem je známo, kde se nachází první písemná zmínka o existenci Prahy. Ta výstava na galerii Jubilejní synagogy v Jeruzalémské ulici je svým způsobem prvním pokusem začít mluvit o poválečné historii Židů v Československu na jiné než čistě akademické úrovni.

Ono se o té poválečné historii moc nemluvilo, možná proto, že rasistické kádrování s koncem války nezmizelo, a lidé měli strach, možná proto, že většina účastníků dříve nebo později Prahu opustila a do emigrace si sebou odvezli nejenom své vzpomínky a fotografie, ale často i oficiální dokumenty.

Po dlouhou dobu jediný člověk, který se výstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek (kliknutím zvětši)snažil vnést do veřejného povědomí persekuci hrdinů, členů židovské obce, pronásledovaných v rámci akcí StB „Zlatá husa“ a „Dana“, byl někdejší předseda Tomáš Jelínek. Já doufám, že ta výstava bude prvním krokem na cestě k vrácení paměti, že vzbudí zájem i mezi badateli a akademiky, že ty informace budou doplňovány, opravovány a možná, že i veřejnost pochopí, že židovská historie byla a je nedílnou součástí tohoto města.

Ta výstava není jenom o minulosti, ta výstava je i o přítomnosti. Na jejím úplném konci jsou webové adresy a QR kódy, které si můžete naskenovat do svých chytrých telefonů, a dostanete se tak k těm nejaktuálnějším aktualitám, včetně takových novinek, co se už do té výstavy nedostaly, jako příjezd nového pražského rabína Davida Petera, případně otevření této výstavy, takže i vy sami jste součástí historie pražské židovské obce, protože jsvýstava Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek (kliknutím zvětši)te přišli na toto otevření té výstavy. Ono mi to při pohledu na zaplněnou synagogu nedá, když připomenu, že kromě informační, vzdělávací a emoční funkce by ta výstava mohla být prvním krokem k vrácení sdílené paměti pro potomky těch, jejichž tváře se tam často objevují. Mnoho z nich je dnes od obce velice vzdáleno, často jsou i úplně jiného náboženství, nebo z různých důvodů nechtějí s obcí nic mít. Možná že ten fakt, že na jejich rodiče a prarodiče je tady veřejně vzpomínáno, že k jejich jménům jsou přiřazeny obličeje, a že je obec chápe jako součást své vlastní historie, možná to pomůže k tomu, aby ti lidé v sobě našli nějaký druh cesty zpátky k obci a pochopili, že jsou, ať už chtějí nebo nechtějí, součástí obce. Nyní se blíží vysoké svátky a jaká lepší záminka může být k tomuto znovunalezení ztracené společné paměti a sounáležitosti než je Den Smíření. Já doufám, že na letošní Den Smíření bude synagoga alespoň tak plná, jako je teď. Díky, že jste přišli.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv