… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

loď Mavi Marmara, vezoucí sympatizanty Hamasu do Gazy

loď Mavi Marmara, vezoucí sympatizanty Hamasu do Gazy

Zprávy vyšetřovací komise OSN- tzv. Palmerovy komise – uvádí, že izraelská námořní blokáda Pásma Gazy je legální a přiměřená, ale taktika použitá izraelským námořním komandem při obsazení neslavně proslulé lodi Mavi Marmara byla „nepřiměřená a nerozumná.“

105 stránková zpráva, kterou získal deník The New York Times, byla dokončena již před několika měsíci, ale její zveřejnění bylo odkládáno kvůli tomu, že se Turecko a Izrael snažily urovnat vzájemné vztahy. Obě vlády mají k závěrům zprávy výhrady.

„Izrael čelí ze strany ozbrojených skupin v Gaze skutečnému ohrožení své bezpečnosti,“ uvádí zpráva v úvodu. „Námořní blokáda byla uvalena jako legitimní bezpečnostní opatření s cílem zabránit pašování zbraní do Gazy po moři a její realizace je v souladu s požadavky mezinárodního práva.“

Zpráva je také kritická k organizátorům flotily, když zdůrazňuje, že „jednali při pokusu o prolomení námořní blokády lehkomyslně.“

Uvádí, že zatímco většina ze stovek lidí na palubách šesti lodí neměla násilné úmysly, totéž nelze říci o IHH – turecké skupině, která především flotilu organizovala. Zpráva uvádí: „Existují závažné otázky, týkající se chování, skutečné povahy a cílů organizátorů flotily, zejména IHH.“

Turecko je především rozezleno závěrem, že izraelská námořní blokáda je v souladu s mezinárodním právem a že izraelské síly měly právo zastavit v mezinárodních vodách loď směřující do Gazy, jak tomu bylo v případě lodi Mavi Marmara. Turecko tvrdí, že takovýto závěr překračuje mandát čtyřčlenné komise a je v rozporu s jiným rozhodnutími OSN.

Co se týče samotného obsazení lodi, Palmerova komise uvedla, že Izrael měl posádku varovat ještě těsně před akcí a měl nejprve použít nenásilné možnosti – čímž je ovšem ignorováno, že příslušníci zvláštních sil, kteří byli na palubu lodi vysazeni, byli vyzbrojeni jen nesmrtícími „pneumatickými zbraněmi“ a že „střelba ostrými“ byla zahájena až poté, když nesmrtící prostředky nedokázaly odvrátit hrozbu jejich životům a zdraví ze strany posádky lodi.

Zpráva také kritizuje Izrael za způsob, jakým bylo devět lidí zabito a další zraněni. „Forensní důkazy ukazují, že většina zabitých byla střelena několikanásobně, včetně zásahů do zad nebo z blízkosti, což nebylo dostatečně zohledněno v materiálů, který předložil Izrael.“

Zpráva nicméně uznává, že jakmile komando čelilo „organizovanému a násilnému odporu skupiny cestujících“, mělo právo se proti násilnému útoku bránit.

Palmerova zpráva také kritizuje následné izraelské chování k cestujícím s tím, že „zahrnovalo fyzické týrání, obtěžování a zastrašování, nedůvodné zabavení věcí a odmítání včasné konzulární pomoci“ – což je velmi sporné tvrzení, které nikdy nebylo nezávisle potvrzeno a podloženo důkazy.

Zpráva doporučuje, aby Izrael učinil „příslušné prohlášení o lítosti a zaplatil náhrady“, o nichž Izrael prohlásil, že je zváží, pokud Turecko změkčí svůj postoj, nicméně Ankara formulaci odmítal jako „nedostatečnou.“

Předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan uvedl, že omluva – což je více než „vyjádření lítosti“ – a kompenzace nebudou postačovat k návratu tureckého velvyslance do Tel Avivu a trvá na tom, že navzdory závěrům zprávy Izrael musí také zrušit blokádu Gazy.

Turecko včera, den před zveřejněním zprávy, dalo Izraeli 24hodinové ultimátum na „úplnou omluvu“, ale izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) tento požadavek odmítl s tím, že by demoralizoval národ a byl považován za projev slabosti.

Zpráva uvádí, že komise neměla pravomoc vynucovat přítomnost svědků nebo požadovat dokumenty, ale vycházela jen z toho, co jí Turecko a Izrael předložily, a že její závěry nejsou definitivní v rovině faktické ani právní.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report Upholds Gaza Blockade, Faults Raid.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv