… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dorit Bejniš

Dorit Bejniš

Ministři izraelské vlády a desítky poslanců Knesetu – celkem 38 veřejných představitelů – zaslalo dnes předsedovi vlády Binjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) dopis, v němž jej žádají o změnu jeho politiky, podle níž mají být židovské domy postavené v Judeji a Samaří na soukromé půdě zbořeny.

Izraelský Nejvyšší soud za éry současné předsedkyně Dorit Bejniš (Dorit Beinisch, דורית ביניש) rozhodl, že pojem „soukromé vlastnictví“ zahrnuje jakýkoliv pozemek, který není ve státním vlastnictví – a to i když neexistuje žádný soukromý vlastník, který by vlastnické právo k takovému pozemku nárokoval.

Důsledkem nedávných rozhodnutí soudu o této otázce bude po svátcích masivní snaha o demolice židovských domů v Judeji a Samaří. Národně orientovaní pozorovatelé považují toto stanovisko za dárek na rozloučenou předsedkyně soudu, jejíž funkční období končí v únoru 2012.

„Tato kritéria jsou vůči osadníkům diskriminační a musí být změněna ve prospěch náhrad vlastníkům půdy, jak je to běžné v Izraeli a v celém světě,“ uvádí se v dopise.

Ministři a poslanci premiéra vyzvali, aby „bránil osidlovací projekt v Judeji a Samaří před těmi, kdo jej perzekvují pod pláštíkem ‘vlády zákona’, a uložil profesionálům, aby využili všechny možné právní prostředky k zabránění dalším demolicím v Judeji a Samaří.“

Mezi podepsanými jsou ministři Eli Jišaj (Eli Yishai), Juli Edelstein (Yuli Edelstein), Daniel Herškovic (Daniel Hershkovitz), Jákov Mergi (Yaakov Mergi) a Josi Peled (Yossi Peled), stejně jako poslanci ze stran Likud (Jednota), Šas (Sefardští strážci Tóry), Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), Ichud Leumi (Národní jednota), HaBajit HaJehudi (Židovský domov) a Jahadut HaTora (Jednotný judaismus Tóry).

Ministryně Limor Livnat včera v rozhovoru pro Aruc 7 sdělila, že premiér po její žádosti pověřil ministra spravedlnosti Jákova Neemana (Yaakov Ne’eman), aby sestavil právní tým, který se pokusí najít způsob, jak obrousit ostří soudních rozhodnutí.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku 38 MKs and Ministers Demand: Stop Beinisch Demolition Derby.

2 reakce na 38 izraelských ministrů a poslanců: Zabraňte Nejvyššímu soudu ničit Judeu a Samaří

  • t14 napsal:

    Chápu to dobře, že si osadníci postavili domy bez povolení a dokonce na území, které nevlastnili ??? Je sice pravda, že korporace a papaláši celkem běžně i v Česku staví bez stavebního povolení a nechávají si načerno postavené stavby dodatečně legalizovat, ale to přece vůbec neznamená, že je to tak správně nebo že by si z toho měli ostatní brát příklad. Správně by se měly načerno postavené stavby zbourat a těm kteří stavěli bez povolení je třeba napařit mastné pokuty, aby je příště přešla chuť porušovat platné zákony.

  • Hana Mayer napsal:

    Především naprostá většina měst a vesnic byla postavena na půdě, která patří státu. Takzvaní osadníci tam byli vysláni vládami v jejichž čele stál Jicchak Rabin, Šimon Peres a také samozřejmě jiní předsedové vlád, jmenuji ovšem ony dva nositele Nobelovy ceny míru (společně s Jasirem Arafatem). Mimochodem vláda Jichcaka Rabina poslala do Gazy osidlence které potom vláda Ariela Šarona a Ehuda Baraka odtamtud vyhnala. Takže situace je poněkud méně jednoznačná, než by se na základě informací levicových médii mohlo zdát. O černých stavbách Arabů i v Izraeli se hovoří velmi málo a je jich opravdu nepoměrně víc.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv