… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

tank Merkava (ilustrační foto)

tank Merkava (ilustrační foto)

Beduínský bezpečnostní strážce byl odsouzen ke 4 měsícům vězení podmíněně – pokusil se ukrást tank Izraelských obranných sil a prodat ho do sběru jako šrot.

K incidentu, který včera přivedl viníka k soudu, došlo před zhruba 2 roky, kdy byl Uda Abu-Gliden zaměstnancem bezpečnostní služby na základně Izraelských obranných sul v Ceelim (Tze’elim) na jihu Negevu. Tehdy podle obžaloby využil svého přístupu na základnu a jednou v noci se tam vynořil s velkým tahačem a svářečkou. Během noci rozporcoval velký tak a naložil jeho části na náklaďák. Tak nebyl užíván aktivně, ale jen jako „cvičný cíl“ pro pozemní jednotky.

Abu-Glidenovi se podařilo pracovat bez vyrušení a dokonce i opustit s nákladem základnu. Měl však smůlu, když ho cestou domů zastavila policie a odhalila náklad. Policie Abu-Gliden tvrdil, že kusy tanku neukradl, ale odváží je na základě povolení velitele základny jako „odpad.“ Rychlý dotaz na jeho nadřízeného nicméně potvrdil, že Abu-Gliden lže a že tank ve skutečnosti ukradl.

Tvrzení o odvozu odpadu se Abu-Gliden a jeho obhájce drželi i po vnesení obvinění. U soudu obhájce tvrdil, že jeho klient nic neukradl a provinil se jen tím, že se snažil „udělat laskavost“ svým nadřízeným, kteří se chtěli zbavit „odpadu.“

Obžaloba žádala pro Abu-Glidena přísný trest, ale obhájce apeloval na shovívavost s tím, že ke skutku došlo už před 2 roky. Soud tuto argumentaci nakonec akceptoval. Označil chování obžalovaného za „závažné“, ale protože už od skutku uběhla tak dlouhá doba, postačí uložení podmíněně odloženého trestu. Abu-Glidenovi byla současně uložena povinnost zaplatit pokutu 3.000 šekelů (přibližně 15.000 českých korun) a náhradu škody 1.000 šekelů (přibližně 5.000 korun).

Policie podle jejího mluvčího mírnost trestu rozhořčila. Byl citován policejní důstojník, podle nějž zloději jako Abu-Gliden pomáhají udržovat podnikání nelegálních prodejců šrotu tím, že jim dodávají materiál. Podle mluvčího měl být soud mnohem přísnější, aby zastavil epidemii krádeží kovů, která poškozuje izraelskou infrastrukturu a Izraelským obranným silám působí velké škody.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Bedouin Guard Tried to Dismantle IDF Tank to Sell for Scrap.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv